4 اصطلاح رایج در صنعت ساختمان

صنعت ساختمان به عنوان یک بستر بسیار گسترده، پدیده‌ها و فناوری‌های زیادی را در بر می‌گیرد. با این حال اکثر این موارد زیرمجموعه‌ی 4 مفهوم اصلی CAD، BIM، VDC و IPD است. در این مطلب به این 4 مفهوم عمده در صنعت ساختمان پرداخته می‌شود.

(CAD (Computer Aided Design/Drafting

“طراحی و تهیه پیش نویس رایانه ای”، یک فناوری‌ برای طراحی و مستندات فنی است که جایگزین طراحی‌های دستی شده است. در واقع نرم افزارهای رایانه‌ای عنصر اصلی این فرایند طراحی است.

به عنوان یک طراح یا معمار امروزی احتمالاً از برنامه‌های دو یا سه بعدی  مانند نرم افزار اتوکد استفاده کرده اید. این نرم افزارهای کاربردی به طور گسترده می توانند به طراحان در تهیه پیش نویس مستندات ساختمانی ، اکتشاف ایده های طراحی و تجسم مفاهیم از طریق شبیه سازی نحوه عملکرد یک طراحی در دنیای واقعی کمک کنند.

(BIM  (Building Information Modeling

“مدل سازی اطلاعات ساختمان” یک بستر فعالیت مشترک برای ایجاد و مدیریت یک پروژه ساختمانی است. هدف این فناوری، جمع آوری تمام اطلاعات پروژه در یک مدل اطلاعاتی دیجیتال است که حوزه‌های مختلفی از علوم مهندسی را در بر میگیرد.  BIM  فراتر از مراحل طراحی است؛ به طوری که دربرگیرنده‌ی مراحل اجرای پروژه و افزایش طول عمر ساختمان است که منجر به بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌های بهره‌برداری سازه میشود.

عبارت BIM معمولا کمی گنگ به نظر می‌رسد، یکی از دلایل این امر می‌تواند این باشد که حروف کوتاه شده‌ی آن نمی‌توانند به طور کامل در درک این عبارت به شما کمک کنند. وقتی کلمه “ساختمان” را می‌شنوید چه تصویری در ذهن شما شکل می‌گیرد؟ احتمالا تصویری فیزیکی از یک ساختمان معمولی مانند یک آپارتمان، یک مدرسه، یک بیمارستان، یک ورزشگاه یا چیزی شبیه به این‌ها در ذهن شما ایجاد می‌شود. در این صورت BIM مدل‌سازی اطلاعات یک ساختمان شامل تمامی داده‌های جغرافیایی، معماری، سازه‌ای، مکانیکی، الکتریکی و… آن خواهد بود.
در حقیقت “ساختمان” مفهوم خیلی بزرگتری را شامل می‌شود. اگر به عبارت “Building” به صورت فعل نگاه کنید، معنای آن به عبارت “ساختن” تغییر می‌کند و خواهید دید که “Building” در واقع به یک فرایند اشاره دارد نه صرفا به محصول نهایی آن.

(VDC    (Virtual Design and construction

طراحی و ساخت مجازی ، نسبت به مفاهیم قبلی  پیچیده‌تر است و تفسیر مطلقی از این عبارت وجود ندارد.

 شاید استفاده از کلمه “virtual” در اینجا گمراه کننده باشد ، زیرا به این معنی است که VDC نوعی نرم افزار دیجیتالی است.

 اگرچه در این مفهوم از فناوری اطلاعات استفاده خواهد شد  اما  VDC مانند BIM یک فرآیند و روش کار است که شامل مدیریت مدل های عملکرد گسترده است. این فرایند راهی برای دستیابی به یک استراتژی ایده آل شامل افراد و فناوری مناسب در یک پروژه خاص است.

 BIM فرآیندی جزئی‌تر از VDC است اما در اصل هر دو روش برنامه ریزی و مدیریت یک پروژه مشترک هستند. با این حال، این دو مفهوم نباید یکسان در نظر گرفته شوند. طراحی و ساخت مجازی لزوماً مستلزم مدل سازی اطلاعات ساختمان نیست و مدل سازی اطلاعات ساختمان می تواند بدون فرایندهای طراحی و ساخت مجازی انجام شود.

کاربرد vdc:

 • تشخیص برخورد 
 • بصری‌سازی مراحل پروژه  (BIM 4D)
 • برآورد هزینه ها (BIM 5D)
 • مدیریت اصلاحات در مراحل طراحی و اجرا
 • برنامه ریزی تدارکات و امنیت
 • ارزیابی سازه پس از اجرا و در مراحل بهره‌برداری

(IPD  (Integrated Project Delivery

ارائه‌ی یکپارچه‌ی پروژه، رویکردی است که مردم ، سیستم ها ، ساختارهای تجاری را در یک فرآیند ادغام می کند. این فرایند از قابلیت‌ها و نگرش‌های همه‌ی ذی‌نفعان در تمام مراحل ساخت و اجرا برای بهینه‌سازی نتایج پروژه ، کاهش ضایعات و بهره‌برداری بهینه استفاده می‌کند.

اجزای کلیدی سیستم IPD:

 • قرارداد چندجانبه (حداقل کارفرما، طراح و مجری)
 • هزینه‌های تضمین‌شده برای محدودیت‌های احتمالی پروژه
 • پس‌انداز مشترک در صورت تحویل پروژه زیر بودجه
 • ایجاد فرهنگ همکاری تحت یک بستر مشترک
علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
  • وبینار آموزشیوبینار آموزشی
  • محصول ایرانیمحصول ایرانی
  • دوره با کیفیت ویژهدوره با کیفیت ویژه
  • اورجینال تایید شدهاورجینال تایید شده
  • 03:00

   طول دوره
  • 0

   تعداد دیدگاه
  • 22

   تعداد دانشجو

  80,000 تومان 40,000 تومان

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  28 مهر

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان

  انتظار می‌رود بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان از سهم بازار 2640.12 میلیون دلار در سال 2013 به 8646.47 میلیون دلار تا سال 2022 رسیده و 16 درصد رشد کند. این بازار به سرعت در حال ارتقا در بسیاری از بخش‌ها و...

  223 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  13 مهر

  مهندسی پیش از نرم افزار

  آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید قبل از ورود نرم‌افزارها به دنیای مهندسی، یک فرایند طراحی چه مراحلی را طی می‌کرد؟ با بیم‌وان همراه باشید تا این بار با تصویر به گذشته‌ی صنعت و مهندسی سفر کنیم. پیش...

  253 بازدید

  Software, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  31 شهریور

  4 مرحله‌ی اساسی ساخت و ساز

  فرایند ساخت و ساز معمولا به 4 مرحله‌ی اساسی تقسیم می شود: 1. برنامه ریزی، 2. پیش ساخت، 3. ساخت و 4. بهره‌برداری در برخی از طرح های مدیریت پروژه ، این فازها دارای 5 مرحله متناظر است: 1. شروع...

  176 بازدید

  BIM

  علی قربانی

  20 شهریور

  ۴ نرم افزار مهم در مهندسی معماری

  در دنیای مدرن امروز، نرم افزارها مانند یک ابزار کمکی برای ذهن خلاق مهندسین هستند. اکنون حضور گسترده‌ی برندها و کمپانی‌های نرم افزاری برای توسعه و رقابت باعث شده است که تقریبا هیچ کس بدون استفاده از نرم‌افزارها به فعالیت...

  248 بازدید

  BIM, Software, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب

  عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

  با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


  question
  0