4 مرحله‌ی اساسی ساخت و ساز

فرایند ساخت و ساز معمولا به 4 مرحله‌ی اساسی تقسیم می شود: 1. برنامه ریزی، 2. پیش ساخت، 3. ساخت و 4. بهره‌برداری

در برخی از طرح های مدیریت پروژه ، این فازها دارای 5 مرحله متناظر است: 1. شروع پروژه (برنامه ریزی)، 2. برنامه ریزی پروژه (پیش ساخت)، 3. اجرای پروژه (ساخت) ، 4. نظارت و کنترل پروژه (به طور همزمان در ساخت) و 5. بهره‌برداری پروژه نامیده می‌شود.

مطالعه‌ی این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود.

مدیریت پروژه بر اساس مراحل مذکور، یک گردش کار منطقی برای رسیدن به اهداف تعریف شده در هر مرحله فراهم می کند. انجام صحیح این مراحل، چشم انداز پروژه را تعیین می کند و برای اطمینان از بازده مطلوب پروژه ضروری است.

مرحله‌ی برنامه‌ریزی

برنامه ریزی فرایند بررسی امکان سنجی طرح، تعیین اهداف پروژه و روش‌های عملی کردن آن‌ است. هر پروژه‌ی بزرگ برای به سرانجام رسیدن باید دارای یک برنامه‌ی راهبردی دقیق و شامل تمام جزئیات لازم باشد. برنامه‌ی یک پروژه‌ی ساختمانی معمولا اطلاعاتی پیرامون هزینه و زمان پروژه، جزئیات مصالح، نیروی انسانی و ضوابط قانونی دارد.

برنامه ریزی درصد کمی از هزینه کل فرایند را در بر می‌گیرد اما تاثیرات آن در مرحله ساخت و ساز که شامل 90٪ هزینه و زمان می‌باشد مشخص می‌شود. برنامه ریزی اولیه باید شامل ارزیابی سایت و منطقه‌ی مورد نظر، بررسی ضوابط قانونی و تحلیل کاربری زمین باشد تا مشخص شود آیا مالک می تواند آنچه را که در نظر دارد در جایی که می خواهد بسازد. در یک برنامه‌ریزی ایده آل، گزینه هایی مانند ساختمان سبز و ساختمان هوشمند برای درج در طرح پروژه بررسی می‌شود.

فاز برنامه‌ریزی برای بناهای خاص مانند اماکن مذهبی، ساختمان‌های تجاری و دفاتر اداری به دلیل شرایط و قوانین ویژه‌ی حاکم بر آن‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مرحله‌ی پیش‌ساخت

تدوین اسناد و نقشه‌های پروژه و قراردادهای مختلف در این مرحله انجام می‌گیرد. نقش مهندس طراح و مدیر پروژه در این مرحله پررنگ‌تر است.  وظایف مهندس طراح در این مرحله به

  • طراحی مفهومی و شماتیک (که گاهی در مرحله‌ی برنامه‌ریزی انجام می‌شود)
  • طراحی توسعه یافته (ویژگی‌های معماری ساختمان از قبیل نحوه ی استقرار و روابط فضاها و مشخصات نمای ساختمان)
  • مستندسازی ساختمانی (مشخصات کامل مصالح و جزئیات اجرایی پی ها، ستون‌ها ، تیرها و پوشش سقف و سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی)

تقسیم می‌شود.

اموری مانند جمع‌آوری یک تیم حرفه‌ای، تامین بودجه‌، مدیریت ریسک، بیمه‌ی کارکنان و تدوین قراردادها نیز در این مرحله و توسط مدیر پروژه انجام می‌شود.

مدیر پروژه می‌تواند در صورت نیاز مسئولیت برخی از این امور را به یک پیمانکار ساختمانی واگذار کند تا با استفاده از تجربیات و توانایی او بازده بهتری از امور داشته باشد.

construction site

مرحله ساخت

این مرحله مربوط به انجام تمام برنامه ریزی های صورت گرفته و اجرایی شدن پروژه است. مهندسینی که در مرحله‌ی پیش ساخت درگیر بودند در این مرحله باید بر نحوه‌ی اجرای سازه نظارت داشته باشند تا از هماهنگی ساخت و ساز با طراحی های انجام شده اطمینان حاصل کنند.

اموری مانند کنترل کیفیت، نظارت بر ایمنی سایت و عوامل انسانی، بازرسی های فنی، کنترل قراردادها و مدیریت هزینه‌ها نیز در این مرحله انجام می گیرد.

بهره برداری

بهره برداری مرحله‌ی نهایی یک فرایند ساخت و ساز است که اگر جزئیات آن به درستی انجام نشود می تواند تمام مراحل انجام شده را دچار مشکل کند. در این مرحله ساختمان به همراه اطلاعاتی مانند مستندات پروژه، راهنمای استفاده و ضمانت‌نامه ها به مالک واگذار می شود. اطلاعات ارائه شده باید دقیق و صحیح باشند تا در طول عمر مفید ساختمان مشکلات پیچیده به وجود نیاید.

علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. بازتاب: مهندسی پیش از نرم افزار - بیم وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ آخرین مطالب

Latest Posts Blog
28 مهر

بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان

انتظار می‌رود بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان از سهم بازار 2640.12 میلیون دلار در سال 2013 به 8646.47 میلیون دلار تا سال 2022 رسیده و 16 درصد رشد کند. این بازار به سرعت در حال ارتقا در بسیاری از بخش‌ها و...

223 بازدید

BIM, صنعت ساختمان

علی قربانی

13 مهر

مهندسی پیش از نرم افزار

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید قبل از ورود نرم‌افزارها به دنیای مهندسی، یک فرایند طراحی چه مراحلی را طی می‌کرد؟ با بیم‌وان همراه باشید تا این بار با تصویر به گذشته‌ی صنعت و مهندسی سفر کنیم. پیش...

253 بازدید

Software, صنعت ساختمان

علی قربانی

31 شهریور

4 مرحله‌ی اساسی ساخت و ساز

فرایند ساخت و ساز معمولا به 4 مرحله‌ی اساسی تقسیم می شود: 1. برنامه ریزی، 2. پیش ساخت، 3. ساخت و 4. بهره‌برداری در برخی از طرح های مدیریت پروژه ، این فازها دارای 5 مرحله متناظر است: 1. شروع...

176 بازدید

BIM

علی قربانی

20 شهریور

۴ نرم افزار مهم در مهندسی معماری

در دنیای مدرن امروز، نرم افزارها مانند یک ابزار کمکی برای ذهن خلاق مهندسین هستند. اکنون حضور گسترده‌ی برندها و کمپانی‌های نرم افزاری برای توسعه و رقابت باعث شده است که تقریبا هیچ کس بدون استفاده از نرم‌افزارها به فعالیت...

248 بازدید

BIM, Software, صنعت ساختمان

علی قربانی

لینک کوتاه مطلب

عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


question
0