واژه نامه BIM

تمامی واژه ها توضیحات تکمیلی دارد و این یک خلاصه بصورت واژه نامه است.

3D Modeling

مدل سازی سه بعدی رایج ترین فرم BIM است که از محیط داده مشترک برای ایجاد و اشتراک اطلاعات گرافیکی / غیر گرافیکی در یک مدل سه بعدی برای همکاری استفاده می کند.

4D Modeling

مدل سازی 4D می افزاید: اطلاعات توالی ساخت و ساز در مدل پروژه که به ذینفعان می دهد بدانند که چگونه پروژه به صورت متوالی توسعه خواهد یافت. در اصل ، این شامل اضافه کردن داده های برنامه ریزی به مؤلفه ها است تا همه از دنباله توسعه مطلع شوند.

5D Modeling

مدل سازی 5D به اطلاعات مربوط به هزینه مربوط می شود و یک مدل BIM را با اطلاعات دقیق در مورد هزینه های مرتبط با مؤلفه ها و سیستم های مختلف غنی می کند. مدل 5D هزینه های سرمایه ، هزینه های عملیاتی و هزینه های جایگزینی مرتبط با هر جنبه فیزیکی یک پروژه را در بر می گیرد. محاسبه با مؤلفه های مختلف درون مدل گرافیکی مرتبط است.

Asset Information Model

یک مدل اطلاعات دارایی در اصل یک مدل BIM است که با تمام اطلاعات لازم برای کار و مدیریت دارایی پس از ساخت و ساز تکمیل شده است. دارایی می تواند به کارهای عمرانی یا زیرساختی یا هر دارایی اختصاصی دیگر در مدل بزرگتر BIM مراجعه کند.

Building Information Model

یک مدل اطلاعات ساختمان (BIM) یک تصویر دیجیتالی یا نمایندگی از اجزای مختلف یک ساختمان یا تأسیسات است که معمولاً در قالب سه بعدی است. مدل سه بعدی با یک بانک اطلاعاتی مرکزی متشکل از اطلاعات مربوط به مواد ، مؤلفه ها ، سیستم ها ، محصولات و ویژگی های آنها در ارتباط است.

BIM Coordination (Clash Detection)

هماهنگی BIM به ذینفعان مختلف اجازه می دهد تا در کل چرخه عمر یک پروژه BIM در رابطه با یکدیگر کار کنند. این کار برای جلوگیری از احتمال درگیری و کشف همین موارد در مراحل اولیه انجام می شود تا به حداقل برسد هدر رفت منابع و دستیابی به مقرون به صرفه باشد. تشخیص Clash به کشف درگیری بین عناصر مختلف ساختاری ، MEP از طریق یک روش دیجیتالی از طریق مدل BIM کمک می کند.

BOQ (Bill of Quantities)

یک لایحه کمیت توسط یک مشاور هزینه یا نقشه بردار کمیت تهیه می شود تا مقادیر دقیق مواد ، قطعات و غیره مورد نیاز برای انجام یک کار را با مراجعه به نقشه ها یا مشخصات ارائه دهد.

BOM (Bill of Material)

لایحه مواد برای ثبت مواد اولیه ، قطعات ، اجزای سازنده ، اجزاء فرعی مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه استفاده می شود.

BIM Execution plan (BEP)

یک برنامه اجرایی BIM برای مدیریت تحویل پروژه تهیه شده است. BEP به قراردادهای قبل از قرارداد و قراردادهای پس از قرارداد طبقه بندی می شود که در آن ، BEP قبل از عقد قرارداد در پاسخ به نیازمندیهای اطلاعات ، طرح پیشنهادی را تشریح می کند و BEP پس از قرارداد شامل جزئیات تحویل است.

BS 1192

اصطلاح كد عملي است كه براي ارجاع فرآيند تهيه اطلاعات AEC از طريق مشاركت در يكديگر استفاده مي شود.

BS 1192-4

اصطلاح استاندارد مورد استفاده برای تهیه پیش نویس اطلاعات مشارکتی مربوط به تحقق نیاز به تبادل اطلاعات کارفرما با استفاده از COBie.

Common Data Environment (CDE)

 Common Data Environment (CDE) یک مخزن اطلاعات اشتراکی است که می‌تواند توسط همه ذینفعان در یک پروژه BIM مورد استفاده قرار گیرد. تمام داده های مربوط به یک مدل BIM از طریق CDE از طریق فضای ذخیره سازی ابری ایجاد می شود ، ذخیره و به اشتراک گذاشته می شود که توسط بخش های مختلف / ذینفعان به منظور بهبود هماهنگی و تقویت بهره وری قابل دسترسی است.

Clash Rendition

ارائه Clash (تداخلات) فرایندی است که برای به حداقل رساندن شانس درگیری و تسریع در روند تشخیص درگیری بین مدلهای اطلاعات ساختمان (BIM) که توسط تیمهای مختلف ایجاد شده است ، انجام شده است. ارائه Clash برای کاهش خطاها و به حداقل رساندن هزینه ها انجام می شود.

Uniclass

Uniclass یک سیستم طبقه بندی استاندارد است که در انگلستان استفاده می شود و اجازه می دهد تا اشیاء را به Headerهای عددی دسته بندی کنید. این ترتیب تنظیم ساده اطلاعات بر اساس نوع یا کلاس را تسهیل می کند و برای طبقه بندی در مدل های BIM استفاده می‌شود.

CIC BIM Protocol

توافق نامه حقوقی استاندارد تهیه شده برای مشتریان ساخت و ساز و پیمانکاران ، حقوق و وظایف اضافی کارفرمایان و طرفین قرارداد برای ارتقاء مشاغل مشترک و کنترل مالکیت معنوی را تشریح می کند.

محمود کریمائی
محمود کریمائی

کریمایی هستم.مهندس عمران فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
درحال حاضر مدرس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
علاقمند به پژوهش و برنامه نویسی

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  سطوح بیم
  7 آذر

  سطوح بیم

  مدل های موجود در یک پروژه بیم از ایده تا اجرا دچار تغییراتی گسترده در سطوح مختلف می شوند. این سطوح تکامل به سه نوع کلی تقسیم می شوند: سطح جزئیات (lod) و سطح اطلاعات (loi) و سطح توسعه (LOD)....

  319 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  آشنایی با OpenBIM
  30 آبان

  آشنایی با OpenBIM

  مدل های اطلاعات ساختمان برای این که به راحتی قابل دسترسی باشند، باید در یک قالب مشترک و قابل مشاهده برای همه‌ی افراد پروژه به اشتراک گذاشته شوند. OpenBIM یک بستر برای فعالیت با زبان مشترک نرم افزارهای بیم است....

  299 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  اثر تغییرات در طول یک پروژه
  9 آبان

  اثر تغییرات در طول یک پروژه

  نسبت هزینه و زمان در طول یک پروژه با استفاده از منحنی معروف Mac Leamy توجیه می‌شود. این نمودار رابطه بین تصمیمات گرفته شده در طول زمان بندی یک پروژه معمولی را توصیف می کند. محور افقی نمودار برای زمان...

  282 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان
  28 مهر

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان

  انتظار می‌رود بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان از سهم بازار 2640.12 میلیون دلار در سال 2013 به 8646.47 میلیون دلار تا سال 2022 رسیده و 16 درصد رشد کند. این بازار به سرعت در حال ارتقا در بسیاری از بخش‌ها و...

  258 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب

  عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

  با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


  question
  0