واژه نامه BIM

تمامی واژه ها توضیحات تکمیلی دارد و این یک خلاصه بصورت واژه نامه است.

3D Modeling

مدل سازی سه بعدی رایج ترین فرم BIM است که از محیط داده مشترک برای ایجاد و اشتراک اطلاعات گرافیکی / غیر گرافیکی در یک مدل سه بعدی برای همکاری استفاده می کند.

4D Modeling

مدل سازی 4D می افزاید: اطلاعات توالی ساخت و ساز در مدل پروژه که به ذینفعان می دهد بدانند که چگونه پروژه به صورت متوالی توسعه خواهد یافت. در اصل ، این شامل اضافه کردن داده های برنامه ریزی به مؤلفه ها است تا همه از دنباله توسعه مطلع شوند.

5D Modeling

مدل سازی 5D به اطلاعات مربوط به هزینه مربوط می شود و یک مدل BIM را با اطلاعات دقیق در مورد هزینه های مرتبط با مؤلفه ها و سیستم های مختلف غنی می کند. مدل 5D هزینه های سرمایه ، هزینه های عملیاتی و هزینه های جایگزینی مرتبط با هر جنبه فیزیکی یک پروژه را در بر می گیرد. محاسبه با مؤلفه های مختلف درون مدل گرافیکی مرتبط است.

Asset Information Model

یک مدل اطلاعات دارایی در اصل یک مدل BIM است که با تمام اطلاعات لازم برای کار و مدیریت دارایی پس از ساخت و ساز تکمیل شده است. دارایی می تواند به کارهای عمرانی یا زیرساختی یا هر دارایی اختصاصی دیگر در مدل بزرگتر BIM مراجعه کند.

Building Information Model

یک مدل اطلاعات ساختمان (BIM) یک تصویر دیجیتالی یا نمایندگی از اجزای مختلف یک ساختمان یا تأسیسات است که معمولاً در قالب سه بعدی است. مدل سه بعدی با یک بانک اطلاعاتی مرکزی متشکل از اطلاعات مربوط به مواد ، مؤلفه ها ، سیستم ها ، محصولات و ویژگی های آنها در ارتباط است.

BIM Coordination (Clash Detection)

هماهنگی BIM به ذینفعان مختلف اجازه می دهد تا در کل چرخه عمر یک پروژه BIM در رابطه با یکدیگر کار کنند. این کار برای جلوگیری از احتمال درگیری و کشف همین موارد در مراحل اولیه انجام می شود تا به حداقل برسد هدر رفت منابع و دستیابی به مقرون به صرفه باشد. تشخیص Clash به کشف درگیری بین عناصر مختلف ساختاری ، MEP از طریق یک روش دیجیتالی از طریق مدل BIM کمک می کند.

BOQ (Bill of Quantities)

یک لایحه کمیت توسط یک مشاور هزینه یا نقشه بردار کمیت تهیه می شود تا مقادیر دقیق مواد ، قطعات و غیره مورد نیاز برای انجام یک کار را با مراجعه به نقشه ها یا مشخصات ارائه دهد.

BOM (Bill of Material)

لایحه مواد برای ثبت مواد اولیه ، قطعات ، اجزای سازنده ، اجزاء فرعی مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه استفاده می شود.

BIM Execution plan (BEP)

یک برنامه اجرایی BIM برای مدیریت تحویل پروژه تهیه شده است. BEP به قراردادهای قبل از قرارداد و قراردادهای پس از قرارداد طبقه بندی می شود که در آن ، BEP قبل از عقد قرارداد در پاسخ به نیازمندیهای اطلاعات ، طرح پیشنهادی را تشریح می کند و BEP پس از قرارداد شامل جزئیات تحویل است.

BS 1192

اصطلاح كد عملي است كه براي ارجاع فرآيند تهيه اطلاعات AEC از طريق مشاركت در يكديگر استفاده مي شود.

BS 1192-4

اصطلاح استاندارد مورد استفاده برای تهیه پیش نویس اطلاعات مشارکتی مربوط به تحقق نیاز به تبادل اطلاعات کارفرما با استفاده از COBie.

Common Data Environment (CDE)

 Common Data Environment (CDE) یک مخزن اطلاعات اشتراکی است که می‌تواند توسط همه ذینفعان در یک پروژه BIM مورد استفاده قرار گیرد. تمام داده های مربوط به یک مدل BIM از طریق CDE از طریق فضای ذخیره سازی ابری ایجاد می شود ، ذخیره و به اشتراک گذاشته می شود که توسط بخش های مختلف / ذینفعان به منظور بهبود هماهنگی و تقویت بهره وری قابل دسترسی است.

Clash Rendition

ارائه Clash (تداخلات) فرایندی است که برای به حداقل رساندن شانس درگیری و تسریع در روند تشخیص درگیری بین مدلهای اطلاعات ساختمان (BIM) که توسط تیمهای مختلف ایجاد شده است ، انجام شده است. ارائه Clash برای کاهش خطاها و به حداقل رساندن هزینه ها انجام می شود.

Uniclass

Uniclass یک سیستم طبقه بندی استاندارد است که در انگلستان استفاده می شود و اجازه می دهد تا اشیاء را به Headerهای عددی دسته بندی کنید. این ترتیب تنظیم ساده اطلاعات بر اساس نوع یا کلاس را تسهیل می کند و برای طبقه بندی در مدل های BIM استفاده می‌شود.

CIC BIM Protocol

توافق نامه حقوقی استاندارد تهیه شده برای مشتریان ساخت و ساز و پیمانکاران ، حقوق و وظایف اضافی کارفرمایان و طرفین قرارداد برای ارتقاء مشاغل مشترک و کنترل مالکیت معنوی را تشریح می کند.

محمود کریمائی
محمود کریمائی

کریمایی هستم.مهندس عمران فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
درحال حاضر مدرس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
علاقمند به پژوهش و برنامه نویسی

هدیه

Gift
  • وبینار آموزشیوبینار آموزشی
  • محصول ایرانیمحصول ایرانی
  • دوره با کیفیت ویژهدوره با کیفیت ویژه
  • اورجینال تایید شدهاورجینال تایید شده
  • 03:00

   طول دوره
  • 0

   تعداد دیدگاه
  • 22

   تعداد دانشجو

  80,000 تومان 40,000 تومان

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  23 تیر

  6 سوال که شما را با BIM بیشتر آشنا می‌کنند!

  سوالات زیر شما را با فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) بیشتر از قبل آشنا خواهد کرد! پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این قسمت حتما مطلب زیر را بخوانید:  بیشتر بخوانید:  BIM چیست؟ سوال 1. عمق مدل بیم چقدر است؟ وقتی یک...

  77 بازدید

  BIM

  آرین بهمنش

  28 خرداد

  افسانه هایی که بلای جان BIM شده اند!​

  یکی از چالش های پذیرش BIM این است که توسط افسانه هایی احاطه شده که باعث می شود بسیاری از مهندسین از BIM اطلاعات دقیقی نداشته باشند. هنوز هم BIM تنها به عنوان یک ابزار مدل سازی سه بعدی شناخته...

  122 بازدید

  BIM

  آرین بهمنش

  26 خرداد

  واژه نامه BIM

  تمامی واژه ها توضیحات تکمیلی دارد و این یک خلاصه بصورت واژه نامه است. 3D Modeling مدل سازی سه بعدی رایج ترین فرم BIM است که از محیط داده مشترک برای ایجاد و اشتراک اطلاعات گرافیکی / غیر گرافیکی در...

  185 بازدید

  BIM

  محمود کریمائی

  25 خرداد

  شناسایی تداخلات در BIM

  طراحی مهندسی یک زمینه پویا است که برای دستیابی به نتایج مطلوب به هماهنگی مؤثر بین چندین ذی‌نفع نیاز دارد. در عصر کنونی، هر پروژه طراحی ساختمانی شامل ذی‌نفعان مختلفی از قبیل مهندسین سازه، معماران، پیمانکاران، تأمین‌کنندگان و فروشندگان است...

  126 بازدید

  BIM

  محمود کریمائی

  لینک کوتاه مطلب

  عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

  با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


  question
  0