فهرست جامع نرم افزارهای بیم

انتخاب نرم افزار مناسب برای فعالیت تحت بیم می تواند یک چالش باشد. در این مطلب فهرستی جامع از نرم افزارهای بیم با توضیحات، تصاویر و پیوندهای مربوطه تهیه شده است. این فهرست در 9 دسته گروه بندی شده است. با این حال برخی از نرم افزارها در بخش‌های مختلف گردش کار بیم استفاده می شوند.

مدیریت محتوا

بیم تنها محدود به ترسیم خطوط، قوس‌ها و دایره‌ها نیست. اجزا (objects)  به مراتب نقش مهمتری در مدل‌های بیم دارند. این اجزا می‌توانند در LOD های مختلفی ساخته شده یا به طور پیش فرض توسط تولیدکنندگان در مدل بارگذاری شوند. مدیریت محتوا به خاطر لزوم فعالیت افراد مختلف تحت یک ساختار مشخص، اهمیت زیادی دارد.

مدلسازی

برای مدل‌سازی سه‌بعدی نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد اما چالش اصلی در تناسب ابزار‌های مدل‌سازی سه‌بعدی با بیم است. در واقع یک مدل بیم دارای ویژگی‌هایی است که فقط برخی از نرم‌افزارها قادر به پیاده‌سازی آن‌ها هستند! نرم‌افزارهای این دسته برای ساخت سریع یک مدل سه‌بعدی، تولید نمونه‌ی اولیه از یک سازه، ایجاد اسناد ساختمانی و طراحی یک ساختمان با جزئیات استفاده می‌شوند.

طراحی بهینه/ الگوریتمی

این نرم‌افزارها بر مبنای برنامه‌نویسی بصری به جای متنی ایجاد شده‌اند. مهم‌ترین ویژگی این دسته نرم افزارها، فعالیت بر اساس هوش مصنوعی و کمک به بهبود فرایند طراحی از جنبه‌های مختلف است. استفاده از این نرم افزارها در روند گردش کار بیم تاثیر گذاشته و با کمک هوش مصنوعی انتخاب‌های متعددی را مقابل طراح قرار می‌دهد تا بتواند با ارزیابی گزینه‌ها بهترین تصمیم را بگیرد.

آشنایی با ویژگی های توین موشن (Twinmotion)
خواندن

تحلیلی / عملکردی

مدل‌های سه‌بعدی که در نرم‌افزارهای مدلسازی ساخته می‌شوند پیش از شروع فرایند اجرا با استفاده از نرم‌افزارهای تحلیلی از جنبه‌های مختلف ارزیابی می‌شوند. این ارزیابی‌ها می‌توانند از نوع تحلیل سازه‌ای، مدلسازی بارهای وارده به ساختمان، تحلیل ساختمان در برابر آتش و مطالعات انرژی مربوط به ساختمان سبز باشد.

همکاری

اطلاعات ساختمان معمولاً توسط افراد متعددی ایجاد شده و پس از تغییرات مختلف به یک مدل نهایی تبدیل می‌شود. این اطلاعات که به صورت مدل‌های جزئی ارائه شده‌اند برای این که تحت یک بستر واحد و با حفظ مشخصات تعریف شده برای پروژه به مدل نهایی برسند نیاز به یک ابزار هماهنگی بین فعالان پروژه دارند. نرم‌افزارهای همکاری BIM به افراد امکان می‌دهد تا در صورت لزوم، مدل‌های جزئی را به اشتراک گذاشته، با سایر افراد دخیل در پروژه آن‌ها را بررسی کرده و به یک تصمیم مشترک برسند.

اعتبارسنجی

با وجود استفاده از نرم‌افزارهای همکاری، به دلیل عدم هماهنگی برخی از افراد یا وجود مشکل در مدل‌های جزئی، همچنان ممکن است هنگام ترکیب اطلاعات مختلف در مدل نهایی، مدل دچار ایراداتی شود. رفع این ایرادات در مدل مجازی بسیار کم هزینه‌تر و سریع‌تر از انجام این کار در مرحله ساخت‌و‌ساز است. به همین خاطر نرم‌افزارهای اعتبارسنجی مدل نهایی بیم برای ورود به مرحله اجرا با کمترین ناکارآمدی ممکن ایجاد شده‌اند.

چهار بعدی و پنج بعدی

یکی از قابلیت های اصلی بیم، پیش بینی و برنامه ریزی جریان کار پروژه است. هر مدل بیم شامل اطلاعاتی است که یک دید کلی از ابعاد پروژه به دست می دهد. نرم افزارهای این دسته با استفاده از داده‌های مدل، یک پیش بینی کلی از زمان مورد نیاز و هزینه‌ی تمام شده برای هر مرحله از پروژه انجام می‌دهند. به دلیل هماهنگی نرم افزارهای بیم، ایجاد تغییر در هر داده در مدل باعث همگام‌سازی خروجی این نرم افزارها با اطلاعات جدید خواهد شد.

آشنایی با OpenBIM
خواندن

برنامه‌ریزی اجرایی

بعد از ساخت مدل مجازی سازه می‌توان وارد مرحله اجرا شد. تفاوت اصلی این مرحله با مرحله‌ی مدل‌سازی، چالش ایجاد تغییر در پروژه است. هزینه و زمان مورد نیاز دو عامل اصلی این تفاوت هستند. به همین دلیل در فاز اجرایی ایجاد خطا یا تغییرات عمده از لحاظ اقتصادی مطلوب نیست. برای رفع این مشکل، نرم‌افزارهایی برای کنترل مراحل ساخت‌و‌ساز ایجاد شده‌اند. با این حال اکثر نرم افزارهای دسته‌های دیگر هم در این مرحله قابل استفاده است.

مدیریت تسهیلات

بعد از پایان مراحل ساخت‌ و‌ ساز، فاز بهره‌برداری آغاز می‌شود؛ جایی که اطلاعات بیشتر از همیشه اهمیت پیدا می‌کنند. از آن جایی که در این مرحله عمر مفید ساختمان آغاز شده و امکان نظارت فنی و ایجاد تغییر به سختی وجود دارد باید اطلاعاتی از پروژه در دست باشد تا برای ارزیابی سازه در فاز بهره‌برداری مورد استفاده قرار گیرد. نرم‌افزارهای این دسته به افراد کمک می‌کنند تا در زمانی کوتاه به اطلاعات مورد نیاز دست یافته و بازده بخش‌های مختلف ساختمان را برای بهره‌برداری بررسی کنند.

علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  فهرست جامع نرم افزارهای بیم

  فهرست جامع نرم افزارهای بیم

  توسط علی قربانی

  موتور رندرینگ Enscape

  توسط علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب
  عضویت در خبرنامه سایت

  تمامی اطلاعات شما نزد ما با بسیار بالا محفوظ خواهد بود.

  مزایای عضویت در بیم وان:

  • ● دسترسی به فایل های دانلودی
  • ● دسترسی آسان به آپدیت محصولات
  • ● دریافت پشتیبانی برای محصولات
  • ● بهره مندی از تخفیف های ویژه کاربران
  عضویت در سایت
  question
  0