بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان

انتظار می‌رود بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان از سهم بازار 2640.12 میلیون دلار در سال 2013 به 8646.47 میلیون دلار تا سال 2022 رسیده و 16 درصد رشد کند. این بازار به سرعت در حال ارتقا در بسیاری از بخش‌ها و برنامه‌های کاربردی است که با برخی از طرح‌های بلند‌مدت رشد سریع به احتمال زیاد بازار بیم تا سال 2022 از نظر سهم بازار دو برابر می‌شود.

شرکت‌های طراحی و ساختمانی که مشتاق رشد هستند باید درک کنند که رشد ارزش هرگز به سادگی صورت نمی‌گیرد. در واقع این شرکت‌ها برای ورود به فهرست 500 شرکت فعال تحت بیم باید اقداماتی در جهت درست انجام دهند. فعالان صنعت ساختمان دریافته‌اند که همگام شدن با بیم می‌تواند گام بزرگی در رسیدن به موفقیت باشد.

آیا بیم فقط به معماران و مهندسین اختصاص دارد؟

تمام افراد حرفه‌ای از جمله پیمانکاران، نقشه برداران، تولید کنندگان، مدیران ساختمان و افراد تحت قرارداد علاوه بر معماران و مهندسین که به نحوی در فرایند طراحی و اجرا نقش داشته و قصد بهینه‌سازی آن را دارند باید فعالیت‌های خود را با بیم تطبیق دهند. همان طور که یک اتم دارای انرژی بالقوه زیادی است، بیم هم دارای توانایی تغییر نحوه‌ی مدیریت پروژه‌های ساختمانی و هدایت آن‌ها در جهت رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب است.

ارزش سازمان خود را با بیم افزایش دهید!

در حال حاضر از زمان لازم برای پذیرش بیم گذر کرده‌ایم لذا اگر شرکتی همچنان آن را نادیده گرفته و به عنوان یک ابزار جهت پیشرفت به کار نگیرد بدیهی است که در 5 سال آینده حرفی برای گفتن در صنعت ساختمان نخواهد داشت.

IFC چیست؟
خواندن
 • 73 درصد این شرکت ها بر این باورند که نادیده گرفتن بیم می‌تواند به کل صنعت ساخت و ساز ضربه بزند.
 • 49 درصد بیان می‌کنند که از بیم به صورت منظم استفاده نمی‌کنند.
 • 74 درصد دریافتند که برای ادامه کسب و کار خود نیازمند تکنولوژی‌های نوظهور هستند.
 • 26 درصد اعلام کردند که نبود دانش و مهارت کافی، دلیل عدم پذیرش بیم از سوی آن‌ها بود.

از آن جایی که بیم می‌تواند در تمام مراحل طراحی پروژه، ساخت و اجرای عملیات، تشخیص برخورد، گزارش و تفکیک، برنامه‌ریزی ساخت و ساز، ارزیابی هزینه، مدیریت امکانات و … مورد استفاده قرار گیرد مهندسین از این مفهوم به عنوان آینده‌ی صنعت ساختمان یاد می‌کنند.

یک توفیق اجباری

انتظار می‌رود شرکت‌هایی که دچار فقدان به کارگیری روش‌های بیم در فعالیت‌های خود هستند همچنان طبق روش‌های سنتی پروژه‌های خود را پیش ببرند و سعی در استفاده از روش‌های غیرمرتبط  داشته باشند. این تلاش برای اعمال روش‌هایی که بر پایه‌ی تجربیات گذشته‌شان می‌باشد قابل تحسین است اما دغدغه‌ی اصلی این شرکت‌های متفرقه این است که حتی برای استفاده از روش‌های غیر بیم نیز نیاز به فراگیری آموزه‌های مدلسازی اطلاعات ساختمان است. به طوری که بتوان از طریق آن مهندسینی تربیت کرد که بر فرایند مدلسازی احاطه‌ی کامل دارند و به دنبال ایجاد روش هایی هستند که بدون اینکه فعالیتی تحت بیم انجام دهند بتوانند حداکثر بهره را از انجام یک پروژه کسب کنند.

تحول یا اصلاح؟

شرکت‌های فعال کنونی برای اصلاح روش‌های اجرایی خود به تدریج در حال همکاری با مشاوران حوزه‌ی مدلسازی اطلاعات ساختمان می‌باشند. این مشاوران در زمینه‌ی انطباق برنامه‌های راهبردی شرکت با اصول بیم و پیاده‌سازی طرح‌های مبتنی بر آن فعالیت می‌کنند. با استناد به آخرین آمار، پیش بینی می‌شود تعداد شرکت‌هایی که در حال به کارگیری مشاوران بیم هستند دچار رشد 40 درصدی در ایالات متحده و 55 درصدی در بریتانیا خواهد شد.

به نظر می‌رسد شرکت‌های بریتانیایی تمایل بیشتری به فعالیت تحت بیم دارند. دلیل این اتفاق ضوابط موجود در این منطقه است بدین صورت که دولت بریتانیا اجرای اصول بیم را برای پروژه‌های در مقیاس بزرگ را هم اکنون و مقیاس کوچک را در آینده‌ی نزدیک اجباری خواهد کرد.

شناسایی تداخلات در BIM
خواندن

از آنجا که دولت امارات متحده نیز روندی مانند بریتانیا در پیش گرفته است؛ به نظر می‌رسد اتفاق مشابهی برای شرکت‌های امارات متحده عربی رخ دهد. علاوه بر مناطق مذکور، کشورهای دیگری نیز در حال برداشتن گام‌های بزرگی در زمینه‌ی بیم می‌باشند که می‌توان از استرالیا، کانادا، آلمان و سوئد به عنوان نمونه یاد کرد.

 

باشگاه 500 تایی ها

اگر شما یکی از شرکت‌هایی هستید که در حال حاضر از تکنولوژی بیم برای طراحی و اجرای پروژه‌های خود استفاده می‌کنید از سهولت فرایند انجام پروژه و کسب موفقیت مطمئن باشید. شما به زودی به عنوان یک شرکت کوچک اما قدرتمند که بر پایه روش‌های علمی و هوشمند استوار است شناخته خواهید شد.

پس از به کارگیری اصولی بیم با اطمینان می‌توانید به تدریج یکی از شرکت‌های معتبر در اجرای پروژه‌های بزرگ، ساختمان‌های بلند یا یکی از آسمانخراش‌های معروف باشید. بعد از این اتفاق می‌توانید از این پروژه‌ها به عنوان تجارب موفق شرکت خود یاد کرده و یکی از طرفین همکاری‌های بلندمدت و سرمایه‌گذاری‌های عظیم شوید. با این تفاسیر در آینده‌ی نزدیک شما راهی برای تبدیل شدن از یک شرکت کوچک به یکی از 500 شرکت تحت بیم در آینده‌ی صنعت ساختمان خواهید یافت.

علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

بلاگ آخرین مطالب

Latest Posts Blog

موتور رندرینگ Enscape

توسط علی قربانی

لینک کوتاه مطلب
عضویت در خبرنامه سایت

تمامی اطلاعات شما نزد ما با بسیار بالا محفوظ خواهد بود.

مزایای عضویت در بیم وان:

 • ● دسترسی به فایل های دانلودی
 • ● دسترسی آسان به آپدیت محصولات
 • ● دریافت پشتیبانی برای محصولات
 • ● بهره مندی از تخفیف های ویژه کاربران
عضویت در سایت
question
0