شناسایی تداخلات در BIM

طراحی مهندسی یک زمینه پویا است که برای دستیابی به نتایج مطلوب به هماهنگی مؤثر بین چندین ذی‌نفع نیاز دارد. در عصر کنونی، هر پروژه طراحی ساختمانی شامل ذی‌نفعان مختلفی از قبیل مهندسین سازه، معماران، پیمانکاران، تأمین‌کنندگان و فروشندگان است و بعضی اوقات همین مسئله، فرآیند تکمیل پروژه را بسیار پیچیده می کند.
معمولا تمامی پروژه‌های ساختمانی با چالش تکمیل به موقع پروژه‌ روبرو هستند. در چنین شرایطی، دقت در انتخاب درست عناصر مهم سازه در مرحله طراحی بسیار حیاتی است.
شناسایی Clash (تداخلات) از طریق مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) با شناسایی درگیری بین چندین مدل در جریان مرحله طراحی، به تسریع روند پروژه‌ها کمک می‌کند، به معماران و پیمانکاران این امکان را می‌دهد تا احتمال تغییر در طراحی چند سطحی را که می‌تواند منجر به افزایش بیش از حد هزینه و تأخیر در زمان اتمام پروژه شود، سرعت ببخشند.

تشخیص Clash یک بخش مهم در فرایند مدل سازی BIM یکپارچه است. مدل سازی BIM شامل ایجاد یک مدل جامع است که شامل مدل‌های طراحی از رشته‌های مختلف طراحی مهندسی است. معماران، مهندسان سازه، مهندسین MEP (HVAC ، برق و لوله کشی)، مهندسان محیط زیست و سایر متخصصان، مستقل از یکدیگر، مدلهای طراحی را ایجاد می‌کنند. هنگامی که همه مدل ها در فرایند مدل سازی BIM یکپارچه شدند، تشخیص Clash به سادگی امکان‌پذیر است. فرآیند تشخیص برخورد، مکان‌هایی را که مدل‌های مستقل با یکدیگر برخورد می‌کنند مشخص می‌کند. تشخیص Clash تضمین می‌کند که هیچگونه چیز ناسازگاری در طراحی سازه وجود ندارد. با استفاده از مدل‌ سازی سه بعدی به کمک رایانه در مرحله پیشرفته، موانعی که به دلیل تناقض در مدل‌های مختلف ممکن است وجود داشته باشند، از بین می‌روند. با توجه به اینکه در مرحله طراحی از همه موارد مراقبت می‌شود، کشف Clash باعث صرفه جویی در وقت، انرژی و سرمایه‌ی ارزشمند شما در کل برنامه اجرای BIM در طی یک پروژه ساختمانی می‌شود.

ردیابی برخورد BIM هوای تازه‌ای را به یک صنعت بیمارگونه وارد کرده است که غالباً با مسائلی مانند تأخیر در اتمام پروژه، افزایش هزینه و شگفتی‌های لحظه آخری به دلیل ناسازگاری بین طرح‌های مختلف روبرو است.
BIM این امکان را می‌دهد که گزارش‌های برخورد دقیق را در طول مرحله طراحی مهیا کنید. گرافیک‌های مدرن سه‌بعدی باعث شده روند تشخیص Clash ساده‌تر و کامل‌تر جلوه کند. اکنون معماران و طراحان می‌توانند در اولین مراحل طراحی، درگیری‌ها را تشخیص دهند. بر خلاف فرآیند طراحی سنتی که شامل طرح‌های همپوشانی ساخته شده روی برگه‌های ردیابی بود، فرآیند رایانه‌ای BIM تعداد زیادی از مدل‌های فدرال را به طور هم‌زمان ارزیابی می‌کند. با استفاده از امکان یکپارچهسازی خودکار، معماران و طراحان می‌توانند تمام موارد درگیری در مدل خود را هنگامی که تمام مدل‌های دیگر در یک موجود واحد ترکیب شوند شناسایی و تحلیل کنند. آشنایی با نرم‌افزارهای پیشرفته و بستر‌های نقد و بررسی طراحی مانند Navisworks، کار معماران و طراحان ساختمان را آسان تر می‌کند تا در مدل‌های بزرگ به شناسایی متمرکز برخورد بپردازند. برای مثال طراحان می‌توانند سازگاری عناصر سازه را در برابر دیوارها بررسی کنند و این درگیری‌های احتمالی را علامت گذاری کنند.

بدون شناسایی Clash در مرحله طراحی با کمک مدل‌های یکپارچه، تکمیل پروژ‌ه‌های بزرگ، بسیار مشکل خواهد بود. درگیری و تداخل می‌تواند در مرحله ساخت و ساز منجر به خسارات، تأخیرها و سایر مشکلات و حتی منجر به از‌بین رفتن کامل طراحی شود. حتی هنگامی که یک طراحی ساختمان سازگار است‌، مسائل مربوط به طراحی می‌تواند منجر به خسارات بی‌سابقه‌ای شود. با شناسایی و هماهنگی Clash BIM، طراحی ساختمان می‌تواند کارآمدتر و کاربردی تر شود. گزارش‌های Clash به معماران این امکان را می‌دهد که نمونه‌های تکراری از درگیری‌ها و اصلاح درگیری‌ها را در طول بررسی نهایی طرح شناسایی کنند.

انواع تداخلات:

بدون شناسایی Clash در مرحله طراحی با کمک مدل‌های یکپارچه، تکمیل پروژ‌ه‌های بزرگ، بسیار مشکل خواهد بود. درگیری و تداخل می‌تواند در مرحله ساخت و ساز منجر به خسارات، تأخیرها و سایر مشکلات و حتی منجر به از‌بین رفتن کامل طراحی شود. حتی هنگامی که یک طراحی ساختمان سازگار است‌، مسائل مربوط به طراحی می‌تواند منجر به خسارات بی‌سابقه‌ای شود. با شناسایی و هماهنگی Clash BIM، طراحی ساختمان می‌تواند کارآمدتر و کاربردی تر شود. گزارش‌های Clash به معماران این امکان را می‌دهد که نمونه‌های تکراری از درگیری‌ها و اصلاح درگیری‌ها را در طول بررسی نهایی طرح شناسایی کنند.

وقتی درگیری را تصور می‌کنیم معمولاً به دو مؤلفه فکر می‌کنیم که فضای یکسانی را اشغال می‌کنند. این موارد معمولاً به عنوان “برخورد سخت” خوانده می‌شوند – مثلاً ستونی که با وجود یک دیوار یا لوله های مخصوص از طریق یک تیر فلزی در حال اجرا است. در صورت کشف این تداخلات در هنگام اجرا، این درگیری‌ها می‌توانند زمان‌بر و پ‌هزینه باشند. “برخورد نرم” وقتی اتفاق می‌افتد که یک عنصر تحمل مکانی یا هندسی موردنیاز خود را بدست نیاورد. به عنوان مثال‌، یک واحد تهویه مطبوع ممکن است به ترخیص خاصی نیاز داشته باشد تا امکان نگهداری‌، دسترسی یا ایمنی را فراهم کند. با توجه به داده‌های کافی شیء، از نرم افزار حتی می‌توان برای بررسی پیروی از مقررات و استانداردهای مربوطه استفاده کرد. انواع دیگر درگیری ممکن است شامل برنامه ریزی پیمانکاران، تحویل تجهیزات و مواد و درگیری‌های زمانی کلی باشد. این موارد اغلب به عنوان “گردش کار یا درگیری 4D” خوانده می‌شوند.

چگونه می توان از بروز درگیری جلوگیری کرد؟

جلوگیری از برخورد بخش مهمی از فرآیند طراحی و ساخت است. مستندسازی مجموعه‌ای از رویه‌های استاندارد در یک برنامه اجرایی BIM (BEP) و تعیین مراحل هماهنگی در مورد نیازهای اطلاعات کارفرما (EIR) به عنوان بخشی از مستندات قرارداد پروژه بسیار مهم است. همچنین برنامه‌های اجرای BIM توسط تأمین کنندگان تألیف می‌شوند. در طی مراحل طراحی و ساخت، مدیران رابط تیم طراحی باید تصمیمات طراحی و درگیری را ارزیابی کنند تا ببینند آیا می‌توانند آن‌ها را در داخل حل و فصل کنند یا خیر، زیرا در صورت عدم انجام این کار، ممکن است مدل‌های جداگانه برای بررسی توسط یک طرح نهایی ترکیب شوند.

محمود کریمائی
محمود کریمائی

کریمایی هستم.مهندس عمران فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
درحال حاضر مدرس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
علاقمند به پژوهش و برنامه نویسی

هدیه

Gift
  • وبینار آموزشیوبینار آموزشی
  • محصول ایرانیمحصول ایرانی
  • دوره با کیفیت ویژهدوره با کیفیت ویژه
  • اورجینال تایید شدهاورجینال تایید شده
  • 03:00

   طول دوره
  • 0

   تعداد دیدگاه
  • 22

   تعداد دانشجو

  80,000 تومان 40,000 تومان

  avatar
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  سطوح بیم
  7 آذر

  سطوح بیم

  مدل های موجود در یک پروژه بیم از ایده تا اجرا دچار تغییراتی گسترده در سطوح مختلف می شوند. این سطوح تکامل به سه نوع کلی تقسیم می شوند: سطح جزئیات (lod) و سطح اطلاعات (loi) و سطح توسعه (LOD)....

  319 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  آشنایی با OpenBIM
  30 آبان

  آشنایی با OpenBIM

  مدل های اطلاعات ساختمان برای این که به راحتی قابل دسترسی باشند، باید در یک قالب مشترک و قابل مشاهده برای همه‌ی افراد پروژه به اشتراک گذاشته شوند. OpenBIM یک بستر برای فعالیت با زبان مشترک نرم افزارهای بیم است....

  299 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  اثر تغییرات در طول یک پروژه
  9 آبان

  اثر تغییرات در طول یک پروژه

  نسبت هزینه و زمان در طول یک پروژه با استفاده از منحنی معروف Mac Leamy توجیه می‌شود. این نمودار رابطه بین تصمیمات گرفته شده در طول زمان بندی یک پروژه معمولی را توصیف می کند. محور افقی نمودار برای زمان...

  282 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان
  28 مهر

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان

  انتظار می‌رود بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان از سهم بازار 2640.12 میلیون دلار در سال 2013 به 8646.47 میلیون دلار تا سال 2022 رسیده و 16 درصد رشد کند. این بازار به سرعت در حال ارتقا در بسیاری از بخش‌ها و...

  258 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب

  عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

  با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


  question
  0