00 روز‌
00 ساعت
00 دقیقه
00 ثانیه
اتمام تخفیف
پکیج آموزش اتوکد حرفه‌ای رو با قیمت استثنایی در فروش ویژه تهیه کنید
بزن بریم!

IFC چیست؟

IFC یا Industry Foundation Classes استاندارد اصلی تبادل داده های openBIM است. دقیق تر است که به IFC به عنوان ابزاری برای مراجعه یا بایگانی محتوای مدل فکر کنید. یعنی نمی توانید مدل سازی را در یک نرم‌افزار شروع کنید؛ خروجی IFC بگیرید، به یک برنامه دیگر انتقال دهید و ادامه مدلسازی را در نرم افزار دیگر انجام دهید. چون در گردش کار فعلی IFC ایجاد تغییرات در مدل تعریف نشده است. پس می توان آن را صرفا یک ابزار برای اشتراک گذاری داده ها محسوب کرد.

قبلاً IFC را به یک PDF در گردش کار بیم تشبیه کردیم. یعنی IFC مانند PDF یک نسخه منجمد از محتوای اصلی است. می ‌توان از آن برای مشاهده، اندازه گیری، تشخیص برخورد، تخمین هزینه و شبیه سازی مدل استفاده کرد اما امکان ایجاد تغییر در آن وجود ندارد.

گردش کار کلی IFC شامل مراحل زیر است:

 • مدلساز مدل طراحی خود را ایجاد می کند و یک نسخه IFC را برای برای همکاران خود ارسال می کند.

 • آن ها فایل IFC را به نرم افزار مورد نظر خود ارجاع می‌دهند و هماهنگی های لازم را انجام می دهند.

 • بررسی جزئیات معماری، ارزیابی ویژگی های سازه‌ای اجزا و تجزیه و تحلیل انرژی بر روی مدل انجام می‌شود.

 • پس از بررسی های لازم، اگر هر یک از افراد تیم تصمیم به ایجاد تغییر در بخشی از مدل (مانند جا به جایی دیوار یا تغییر مصالح) را داشته باشد؛ باید این تغییر را از مدلساز آن درخواست کند.

 • مدلساز دوباره به نرم افزار مدلسازی خود مراجعه می کند؛ مدل را ویرایش می کند و پرونده جدید IFC شامل تغییرات را ارسال می کند.

پدیده‌های عصر جدید صنعت ساختمان
خواندن

باید گفت به طور جزئی یک مدل IFC از نظر فنی قابلیت ویرایش دارد اما اعمال تغییرات در گردش کاری IFC در openBIM تعریف نشده است. تقریباً تمام نرم افزارهای بیم، فایل های IFC را به عنوان یک نسخه‌ی تغییرناپذیر از مدل اصلی در نظر می گیرند. با این حال برخی از ابزارها به شما امکان می دهند که ویرایش های جزئی (مانند مش بندی دیوارها یا تیپ بندی ستون ها) را در نسخه IFC انجام دهید. اما همچنان این تغییرات مستقل از نسخه‌ی اصلی مدل است و تاثیری در مدل طراحی شده ندارد.

علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  6 فروردین

  فهرست جامع نرم افزارهای بیم

  انتخاب نرم افزار مناسب برای فعالیت تحت بیم می تواند یک چالش باشد. در این مطلب فهرستی جامع از نرم افزارهای بیم با توضیحات، تصاویر و پیوندهای مربوطه تهیه شده است. این فهرست در 9 دسته گروه بندی شده است....

  763 مشاهده

  BIM, Software, معرفی

  علی قربانی

  12 اسفند

  10 بازی با موضوع ساختمان و شهرسازی

  پایه‌ریزی یک شهر و مدیریت آن همیشه به عنوان یک امر جذاب به شمار می‌رفته است. قطعا بنا نهادن و به دست گرفتن امور یک شهر در واقعیت کار بسیار مشکل و نیازمند افراد متخصص در زمینه‌های مختلف می‌باشد. اما...

  768 مشاهده

  Software, معرفی

  علی قربانی

  2 اسفند

  موتور رندرینگ Enscape

  رندرینگ (Rendering) یا خروجی گرفتن، یک مرحله‌ی مهم از فرایند طراحی در پروژه است. ارائه‌ی مدل نهایی با استفاده از یک جلوه‌ی گرافیکی مناسب می‌تواند جزئیات پروژه را واضح‌تر و راحت‌تر به مخاطب منتقل کند. انسکیپ (Enscape) یک افزونه‌ی رندرگیری...

  1168 مشاهده

  Software, معرفی

  علی قربانی

  23 بهمن

  آشنایی با توسعه‌ پایدار

  یکی از بزرگترین دغدغه‌های جامعه‌ی جهانی، چالش‌های احتمالی برای زندگی نسل‌های بعدی است؛ چالش‌هایی مانند تغذیه، منابع انرژی، آب و هوا و اقتصاد. برای رویارویی با این چالش‌ها، در سال ۱۹۸۷ میلادی مسائلی مانند کنترل پیامدهای منفی زیست محیطی، توسعه...

  716 مشاهده

  توسعه پایدار, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب
  question
  0