استراتژی bim در کشورهای مختلف

ما می خواهیم در کشورهای مختلفی که استراتژی هایی را برای استفاده از سیستم های BIM اتخاذ کرده اند ، گشت و گذار کنیم. آنچه در زیر آمده است ، نمای گسترده ای از زمینه جهانی استفاده از BIM است و هدف از آن معرفی اهمیت BIM در همه جای جهان است، نه تنها به دلیل اینکه تقاضای جهانی برای آن وجود دارد، بلکه به زودی، در جوامع محلی نیز ضروری خواهد بود. 

در این بخش به بررسی وضعیت فعلی اجرای BIM در سراسر جهان می پردازیم.

Australia 
استرالیا

یک ابتکار عمل ملی برای استفاده از BIM وجود دارد، که توسط دولت استرالیا در رابطه با buildingSMART هدایت می شود. NATSPEC ، یک سازمان غیرانتفاعی با تمرکز بر مشخصات ساختمان ملی در استرالیا، راهنمای ملی BIM خود را در سپتامبر 2011 منتشر کرد. از ژوئیه سال 2016 پروژه ها برای استفاده از BIM مورد نیاز است.

Brazil
برزیل

فعالیت های چند سال گذشته برزیل از جمله میزبانی رویدادهای بزرگ مانند جام جهانی FIFA در سال 2014 و بازی های المپیک 2016، موجب تقویت بازار ساخت و سازهای برزیل شده است. بسیاری از شرکت های بین المللی در برزیل در حال تبلیغ استفاده از BIM و تلاش برای اجرای آن در نقاط مختلف هستند.

Canada
کانادا

کانادا یکی از فعال ترین کشورها در زمینه اجرای سیستم های BIM از طریق انستیتوی BIM در کانادا (IBC) است که محل ساختمان buildingSMART Canada کانادا و شورای BIM کانادا (CanBIM) است که به طور فعال پروتکل ها، استانداردها، گواهینامه های حرفه ای را ایجاد می کند.

China
چین

چین یکی از سریعترین مناطق در حال رشد برای استفاده از BIM است. اگرچه استفاده از BIM هنوز الزامی نیست، اما این کشور در حال ساخت اولین سری ملی BIM دستورالعمل های خود است. یکی از اهداف اصلی دولت چین کاهش هزینه های زیست محیطی و ارتقاء کارآیی در صنعت به ویژه در بخش ساخت و ساز است. بدین ترتیب BIM به عنوان یکی از اصلی ترین ابزارهایی که برای حل این مسائل از پایداری در نظر گرفته می شود، به گونه ای که وزارت مسکن و شهرسازی و روستایی قبلاً از چندین شرکت در حال تهیه استانداردها، اهداف و طبقه بندی های BIM خواسته است تا در اجرای طرح دولت مطابق به نیازهای کشور دولت چین به شرکتهایی در سراسر کشور که BIM را در مراحل روزانه خود اتخاذ می کنند یارانه می دهد. پیش بینی می شود طی دو سال آینده تعداد کاربران BIM در چین دو برابر شود.

Denmark
دانمارک

بین سالهای 2003 و 2006 ، ابتکار عمل دولت دانمارک با عنوان “اراده برای رشد” به سرمایه گذاری 2.5 میلیون یورو در مجوزهای آموزشی، بهره وری و نرم افزار کمک کرد. یک سال بعد ، در سال 2007 ، مقرر شد هر پروژه بیش از 1 میلیون یورو با ابزارهای دیجیتالی برای اجرا ارائه شود. در سال 2011 ، دولت دانمارک اولین مانیفست خود را ارائه کرد که نیاز به هرگونه پروژه ای که از 2.7 میلیون یورو و هر پروژه عمومی که بیش از 677.000 € باشد از BIM استفاده شود.

Dubai
دبی

شهرداری دبی (DM) استفاده از ابزارهای BIM را برای بیشتر پروژه های در مقیاس بزرگ (ساختمان هایی با 40 طبقه یا بیشتر) مقرر کرده است. تصویب BIM در کلیه پروژه هایی که شامل طراحی های پیچیده معماری هستند ، اجباری است.

Estonia
استونی

اگرچه BIM هنوز در استونی اجباری نیست، اما Riigi Kinisvara ، یکی از بزرگترین آژانس های املاک و مستغلات، ابتکاری را برای اجرای BIM در پروژه های عمومی از سال 2008 تا 2009 تبلیغ کرد. این شرکت اولین کتابچه راهنمای BIM را در استونی در سال 2013 منتشر کرد.

Finland
فنلاند

فنلاند در صدر اجرای BIM قرار داشت. Senate Properties یک آژانس دولتی است که به خاطر پیشرفت فناوری های BIM و اجرای روش در بخش ساخت و ساز شناخته شده است. در فنلاند ، استفاده از BIM از سال 2007 با ارائه کلیه پروژه ها در قالب IFC مورد نیاز است. خواص سنا در سال 2012 COBIM – راهنماهای مورد نیاز مشترک BIM از buildingSMART را ایجاد کرد.

Germany
آلمان

در سال 2010 ، دولت آلمان مطالعه ای را با عنوان “BIM – پتانسیل ها و موانع” برای بررسی وضعیت BIM در این کشور و همچنین مزایا و چالش های آن انجام داد. در حال حاضر آلمان قانونی را تصویب کرده است که می گوید از سال 2017 استفاده از BIM برای کلیه پروژه ها با ارزش بیش از 100 میلیون یورو (یورو) الزامی است.

Hong Kong
هنگ کنگ

نقشه راه برای اجرای BIM در هنگ کنگ در سال 2014 با ساختن buildingSMART Hong Kong ، HKIBIM ، شورای صنعت ساخت و ساز (CIC) و چندین شرکت از بخش های مختلف تهیه شده است. اهداف آن بهینه سازی مدل BIM ، اطلاعات و گردش کار است.

Iceland
ایسلند

آژانس پیمانکاری ساخت و ساز دولت (GCCA) ، ریکیاویک انرژی ، مرکز نوآوری ایسلند و بخش برنامه ریزی و ساخت شهر ریکیاویک ، مطالعه ای را برای تحلیل رابطه بین کارمندان دولت به منظور ارتقاء کیفیت طراحی ، ساخت پروژه های عمومی و کاهش هزینه ها در طول چرخه عمر ساختمان ها انجام دادند. در سال 2012 ، کتابچه راهنمای BIM منتشر شد و اگرچه هنوز GCCA استفاده از BIM را اجباری اعلام نکرده است ، ایسلند در صدر اجرای BIM قرار دارد.

India
هند

اجرای BIM در هند هنوز در مراحل اولیه خود است اما از پتانسیل بالایی برخوردار است. بازار ساخت و ساز در هند 140 میلیارد دلار با رشد پیش بینی شده تا سال 2020 به 620 میلیارد دلار ارزش دارد. بسیاری از شرکت های بزرگ ساختمانی از BIM در پروژه های بزرگ مانند هتل ها و فرودگاه ها استفاده می کنند ، اما اجرای مقیاس کوچک به دلیل کمبود کارشناسان و آموزش BIM متوقف شده است.

Ireland
ایرلند

در ایرلند ، گروه BIT CITA ، پروژه ای از شبکه نوآوری سازمانی با اهداف اصلی در بخش ساخت و ساز با اهداف زیر همراه شد:

مزایای BIM و همه چیز مربوط به فن آوری های جدید AECO را تجزیه و تحلیل کنید

ارتقاء پذیرش BIM

آنالیز موانع و موانع و ایجاد بستر برای شرکتها جهت تسهیل شبکه AECO به منظور بحث در مورد احتمالات و مزایای اجرای BIM در ایرلند

Italy
ایتالیا

پروژه INNOVance ابتکاری از دولت ایتالیا است که هدف آن ارتقاء توسعه و نوآوری در بخش ساخت و ساز از طریق ایجاد بانک اطلاعاتی ایتالیایی است که شامل کلیه اطلاعات مرتبط با چرخه زندگی ساختمانها می باشد. این بانک اطلاعاتی برای کارآیی بیشتر در فرآیندهای ساختمانی و مدیریت و نگهداری ساختمانها ایجاد شده است. این نرم افزار از طریق مدل های BIM با نوع فایل ساخت IFC توسعه یافته به نرم افزارهای مستقل مرتبط ، به روز شده و گسترش یافته است

Japan
ژاپن

BIM نسبت به سایر بازارهای بزرگ نسبت به سایر کشورها نسبت به ژاپن کندتر عمل کرده است. با وجود این ، 80٪ از متخصصان ژاپنی از BIM آگاه هستند و صنعت معماری تقاضا برای متخصصان BIM را بالا می برد.

Netherlands
هلند

وزارت کشور و روابط پادشاهی هلند مستلزم تصویب BIM است و نسخه انگلیسی استاندارد BIM هلند را نیز قبلاً منتشر کرده است. این سند مشخصات قراردادها را در BIM و مستندات مورد نیاز پروژه ها را تعریف می کند.

New Zealand
نیوزلند

در سال 2012 ، دولت نیوزلند مشارکت ابتکاری بهره وری ساختمان و ساخت و ساز را با هدف افزایش 20٪ بهره وری در بخش ساخت و ساز تا سال 2020 منتشر کرد. تصویب BIM به عنوان ابزاری تعریف شده است که با استفاده از آن می توانید اهداف پروژه را بدست آورید. علاوه بر این ، در سال 2012 ، MasterSpec ، سیستم مشخصات پیشرفته ساخت و ساز در نیوزیلند ، تحقیق ملی BIM را برای تعریف وضعیت BIM در کشور منتشر کرد ، با هدف تعریف و طبقه بندی بی طرفانه سیستم های BIM ، ایجاد یک کتابخانه ملی BIM و تدوین دستورالعمل های ملی برای مدل سازی.

Norway
نروژ

Statsbygg یک آژانس دولتی است که از سال 2010 از BIM برای همه پروژه های عمومی خود استفاده کرده است. کتابچه راهنمای BIM 1.2.1 (نسخه انگلیسی) آن در سال 2011 منتشر شد و آخرین بار در سال 2013 به روز شد. نماینده در چرخه زندگی یک ساختمان شامل مشتری ، مدیر پروژه ، شرکت های ساختمانی ، شرکت های معماری و غیره

Peru
پرو

پرو شروع به تدوین برنامه اجرای BIM و تعیین اهداف ، نقش ها ، فرآیندها و الزامات استفاده از BIM در کشور کرده است. در حال حاضر این کشور در رابطه با صنعت طراحی و ساخت و ساز خود تغییرات اساسی را پشت سر می گذارد. فقط زمان لازم است تا دولت اجرای BIM را در مقیاس ملی توسعه دهد.

Qatar
قطر

دولت پروتکل هایی را برای اجرای BIM شامل تعهدات خاص ، بدهی ها و محدودیت های مربوط به استفاده از مدل ها معرفی کرده است. پیشنهاد می شود این پروتکل ها توسط کلیه متخصصان صنعت برای اتخاذ روشهای خاص کار – مانند اتخاذ یک استاندارد نامگذاری پرونده رایج – مورد استفاده قرار گیرد. در تاریخ 9 – 10 مه 2017 در دوحه ، سومین نسخه سالانه Future Implementation BIM قطر در مورد پیشرفت های بیشتر در بخش AEC به بحث گذاشت.

Qatar
قطر

دولت پروتکل هایی را برای اجرای BIM شامل تعهدات خاص ، بدهی ها و محدودیت های مربوط به استفاده از مدل ها معرفی کرده است. پیشنهاد می شود این پروتکل ها توسط کلیه متخصصان صنعت برای اتخاذ روشهای خاص کار – مانند اتخاذ یک استاندارد نامگذاری پرونده رایج – مورد استفاده قرار گیرد. در تاریخ 9 – 10 مه 2017 در دوحه ، سومین نسخه سالانه Future Implementation BIM قطر در مورد پیشرفت های بیشتر در بخش AEC به بحث گذاشت.

Singapore
سنگاپور

سنگاپور اجرای BIM را برای کلیه پروژه های مسکن عمومی اجباری کرده است. سازمان ساختمان و ساخت و ساز (BCA) نمایندگی مسئول صنعت ساخت کشور است. BCA در زمینه ابتکاراتی که باعث تسهیل در اجرای BIM برای مشاغل و متخصصان می شود ، از جمله تدوین دستورالعمل های مورد نیاز BIM و استانداردهای کتابخانه شیء ، با این صنعت همکاری کرده است. BCA در سال 2011 نقشه راه را برای اجرای BIM ایجاد کرد و با ترغیب دانشگاه ها به ارائه دوره های آموزش حرفه ای تمام وقت و پاره وقت BIM ، ابتکار عمل را برای کمک به افزایش استفاده از BIM در سراسر کشور انجام می دهد.

South Korea
کره جنوبی

از سال 2016 ، استفاده از BIM برای پروژه های عمومی بیش از 50 میلیون دلار در کره جنوبی الزامی شد. وزارت زمین ، حمل و نقل و امور دریانوردی راهنمای ملی معماری BIM را در سال 2010 با هدف تنظیم استفاده از BIM در مدیریت عمومی و تولید استانداردهای سیستم BIM برای این بخش منتشر کرد. buildingSMART کره سازمانی است که استفاده از BIM را در بخش ساخت و ساز کره ترویج می کند.

Spain
اسپانیا

در سال 2014 ، buildingSMART در اسپانیا راهنمای uBIM را راه اندازی کرد، که اولین راهنمای اسپانیایی در مورد پروتکل های BIM است که برای همه متخصصان علاقه مند باز است. این بخشی از ابتکار عمل برای استانداردسازی استفاده از BIM در بخش ساخت و ساز اسپانیایی زبان بود. در ژوئیه سال 2015 ، وزارت توسعه اسپانیا کمیسیون اجرای روش BIM در اسپانیا را تشکیل داد. این کمیسیون اساس و نقشه راه را برای استفاده اجباری از BIM در مناقصه های عمومی و مناقصه در ساختمان و زیرساخت ها به ترتیب برای سالهای 2018 و 2019 تشکیل می دهد.
در کاتالونیا ، مانیفست BIMCAT در اجلاس سران اروپا (BIMCAT) در اروپا (2015) منتشر شد، که در آن دولت های محلی منطقه کاتالونیا و شهر بارسلونا هدف خود را برای تصویب BIM تا سال 2018 در هر پروژه عمومی ساختمان یا زیرساخت های بالاتر از ارزش 2M یورو تعیین کردند.

Sweden
سوئد

اگرچه هنوز استفاده از BIM در سوئد اجباری نیست، اما BIM Alliance ، یک سازمان غیرانتفاعی با بیش از 170 شرکت و سازمان عضو است، در حال تدوین استانداردها و الزامات مرتبط با آن برای اجرای BIM در کشور است. راهنمای سوئدی BIM در سال 2014 منتشر شد.

United Kingdom
بریتانیا

پیش بینی می شود صنعت ساخت و ساز در بریتانیا تا سال 2025 تا 70٪ رشد کند. بسیاری از پروژه های بزرگ در حال حاضر در دست کار هستند ، از جمله پروژه Crossrail 20 میلیارد دلاری لندن ، بزرگترین پروژه ساخت و ساز در اروپا. در سال 2015 ، دولت با اجرای کامل سطح BIM سطح 2 در کلیه پروژه های بخش دولتی مورد نیاز از 4 آوریل 2016 به بعد ، نقشه راه را برای رسیدن به BIM سطح 3 تعیین کرد. دولت همچنین برای تسهیل در استفاده از BIM روی سرورهای ابری و خصوصی ، در حال سرمایه گذاری پول در برنامه های محاسباتی با کارایی بالا و تحویل باند پهن با سرعت بالا در سراسر انگلیس است.

United States
ایالات متحده آمریکا

در سال 2003 ، اداره خدمات عمومی (GSA) ابتکاری را در جهت تبلیغ استفاده از BIM به صورت سه بعدی و 4D به همراه دفتر معمار اصلی در سرویس ساختمانهای عمومی آغاز کرد. این برنامه به منظور ارتقاء مدل سازی دیجیتال ، بهینه سازی و شبیه سازی ساختمان جهت بهبود کیفیت و کارایی در طول چرخه عمر یک پروژه ساختمانی طراحی شده است. از سال 2007 ، GSA از مدل های BIM به عنوان حداقل نیاز برای ارائه پروژه درخواست کرده است.
GSA یک مرور اجمالی BIM را ارائه داد که مباحث زیر را در بر می گیرد:
بررسی اجمالی 3D-4D-BIM ، اعتبار سنجی برنامه فضایی ، اسکن لیزر سه بعدی ، مرحله چهار بعدی و عملکرد انرژی و عملکرد. در سال 2006 ، مهندسین ارتش آمریكا (USACE) نیز نقشه راه استفاده از BIM را براساس جریان كار ساختمانی توسط نرم افزار بنتلی منتشر كردند.
موارد فوق کشورهایی را نشان می دهد که بیشترین فعالیت را در توسعه و اجرای BIM دارند. اگرچه استفاده و اجرای BIM در این کشورها نسبتاً جدید است (ایالات متحده آمریکا طولانی ترین فعال در این زمینه است – از سال 2003) ، اما تعهد بین المللی روشنی برای تصویب BIM در سراسر جهان برای کنترل بیشتر هزینه در پروژه های ساختمانی و پایداری بیشتر برای کل چرخه عمر ساختمانها در زیر یک اینفوگرافیک از McGraw Hill Construction 2013 وجود دارد ، که نشان می دهد آماری از مدت زمانی که پیمانکاران از BIM در مناطق / کشورهای مختلف در جهان استفاده می کنند.

محمود کریمائی
محمود کریمائی

کریمایی هستم.مهندس عمران فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
درحال حاضر مدرس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
علاقمند به پژوهش و برنامه نویسی

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  سطوح بیم
  7 آذر

  سطوح بیم

  مدل های موجود در یک پروژه بیم از ایده تا اجرا دچار تغییراتی گسترده در سطوح مختلف می شوند. این سطوح تکامل به سه نوع کلی تقسیم می شوند: سطح جزئیات (lod) و سطح اطلاعات (loi) و سطح توسعه (LOD)....

  319 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  آشنایی با OpenBIM
  30 آبان

  آشنایی با OpenBIM

  مدل های اطلاعات ساختمان برای این که به راحتی قابل دسترسی باشند، باید در یک قالب مشترک و قابل مشاهده برای همه‌ی افراد پروژه به اشتراک گذاشته شوند. OpenBIM یک بستر برای فعالیت با زبان مشترک نرم افزارهای بیم است....

  299 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان, معرفی

  علی قربانی

  اثر تغییرات در طول یک پروژه
  9 آبان

  اثر تغییرات در طول یک پروژه

  نسبت هزینه و زمان در طول یک پروژه با استفاده از منحنی معروف Mac Leamy توجیه می‌شود. این نمودار رابطه بین تصمیمات گرفته شده در طول زمان بندی یک پروژه معمولی را توصیف می کند. محور افقی نمودار برای زمان...

  282 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان
  28 مهر

  بیم، نگرشی نو در صنعت ساختمان

  انتظار می‌رود بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان از سهم بازار 2640.12 میلیون دلار در سال 2013 به 8646.47 میلیون دلار تا سال 2022 رسیده و 16 درصد رشد کند. این بازار به سرعت در حال ارتقا در بسیاری از بخش‌ها و...

  259 بازدید

  BIM, صنعت ساختمان

  علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب

  عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

  با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


  question
  0