آشنایی با OpenBIM

مدل های اطلاعات ساختمان برای این که به راحتی قابل دسترسی باشند، باید در یک قالب مشترک و قابل مشاهده برای همه‌ی افراد پروژه به اشتراک گذاشته شوند. OpenBIM یک بستر برای فعالیت با زبان مشترک نرم افزارهای بیم است.

در یک تعریف ساده  openBIM یعنی کار با BIM تحت استانداردهای باز. حال استانداردهای باز چیست؟ با ذکر یک مثال این مفهوم به راحتی قابل بیان است. فرض کنید در حال تهیه‌ی یک گزارش کار متنی هستید. از چه نرم افزاری استفاده می کنید؟ احتمالا Microsoft Word.

بعد از نوشتن گزارش باید آن را برای چند نفر ارسال کنید. معمولا برای به اشتراک گذاشتن محتوای متنی به جای فرمت خام (فرمت بومی، Native Form) نرم افزار اصلی، از نسخه‌ی PDF استفاده می‌کنید. این کار چند دلیل دارد:

 • اگر محتوا با فرمت بومی ارسال شود هر کسی بدون اطلاع شما قادر به تغییر محتوای شما می‌باشد.
 • فرمت‌های بومی، فرمت‌های اختصاصی یا بسته هستند. یعنی گیرنده برای مشاهده‌ی آن باید همان نسخه از نرم افزار یا یک نرم افزار سازگار با آن فرمت بومی در اختیار داشته باشد.

اما برای نسخه‌یPDF ، می‌توان از نرم افزارهای ساده و رایج برای مشاهده‌ی فایل استفاده کرد. با این که حجم فایل PDF کم است اما همچنان عملکرد مناسبی دارد. گیرنده می‌تواند متن محتوا را کامل ببیند، کلمه مورد نظرش را جستجو کند و نظرات خود را ضمیمه کند اما قادر به تغییر محتوای اصلی نیست. لذا می‌توان گفت PDF یک استاندارد باز است.

فرایند اشتراک فایلPDF  مشابه با گردش کار openBIM است. گردش کار openBIM با ایجاد یک مدل با استفاده از نرم افزارهای مدل سازی آغاز می‌شود. این نرم افزارها با فرمت های اختصاصی خودشان کار می کنند. اگر مدل با فرمت بومی با تیم پروژه به اشتراک گذاشته شود، دریافت‌کننده‌ها برای مشاهده‌ی آن باید از نرم افزار مدلسازی مشابه ما استفاده کنند و اعضای گروه می‌توانند بدون هماهنگی اطلاعات مدل را تغییر دهند. اما اگر مدل در یک قالب باز اشتراک‌گذاری مانند IFC (یک فرمت استاندارد باز شبیه PDF) منتشر شود، داده‌های مدل آزادانه قابل مشاهده، اندازه گیری و استفاده هستند اما محتوای اصلی مدل قابل تغییر نیست.

انواع نقش‌ها در بیم
خواندن

آیا ClosedBIM هم وجود دارد؟

بعضی از افراد برای کار با فرمت بومی به جای NativeBIM از اصطلاح ClosedBIM استفاده می‌کنند. اما این درست نیست چون استفاده از فرمت های بومی متضاد OpenBIM نیست بلکه   NativeBIM پایه‌ی  OpenBIM است. چون یک فرآیند OpenBIM همیشه با ایجاد یک مدل در فرمت بومی آغاز شده و بعد در هر مرحله امکان اشتراک داده ها با استانداردهای باز وجود دارد. با این حال اصطلاح ClosedBIM  شاید در مواقعی که استانداردهای  باز از فرایند BIM حذف شوند کاربرد داشته باشد؛ مانند جایی که گردش کار و تبادل داده ها فقط در فرمت‌های بومی است.

علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

بلاگ آخرین مطالب

Latest Posts Blog
فهرست جامع نرم افزارهای بیم

فهرست جامع نرم افزارهای بیم

توسط علی قربانی

موتور رندرینگ Enscape

توسط علی قربانی

لینک کوتاه مطلب
عضویت در خبرنامه سایت

تمامی اطلاعات شما نزد ما با بسیار بالا محفوظ خواهد بود.

مزایای عضویت در بیم وان:

 • ● دسترسی به فایل های دانلودی
 • ● دسترسی آسان به آپدیت محصولات
 • ● دریافت پشتیبانی برای محصولات
 • ● بهره مندی از تخفیف های ویژه کاربران
عضویت در سایت
question
0