6 سوال که شما را با BIM بیشتر آشنا می‌کنند!

سوالات زیر شما را با فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) بیشتر از قبل آشنا خواهد کرد!

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این قسمت حتما مطلب زیر را بخوانید:

 بیشتر بخوانید:  BIM چیست؟

سوال 1. عمق مدل بیم چقدر است؟

وقتی یک مدل بیم در پروژه ایجاد می‌گردد باید معین گردد که دقیقا چه حدی از جزئیات برای مدل نیاز است که معمولا این موضوع پس از طی جلساتی بین مهندسین و کارفرما مشخص خواهد شد. مدل بیم می‌تواند علاوه بر داشتن هندسه سه بعدی پروژه، اطلاعاتی شامل توصیفات مهم در ساختار طراحی و چرخه حیات پروژه داشته باشد. یک نکته را نباید فراموش کرد، این که هرچه میزان دقت مدل بالاتر باشد یعنی مدلی هوشمندتر داشته باشیم، قدرت مدیریت و بهره وری ما نیز بالاتر خواهد بود.

سوال 2. آیا بیم قدرت همکاری را افزایش می دهد؟

همانطور که قبلا بیان کردیم، در یک فرآیند بیم، افراد مختلف با نقش‌های بسیاری فعالیت خواهند کرد پس مهم‌ترین موضوع، همکاری موفق و منظم بین تمامی دست اندرکاران پروژه است. وقتی ما از یک مدل واحد صحبت می‌کنیم یعنی برای ایجاد مدل باید تمامی اطلاعات و هندسه بصورت یکپارچه و هماهنگ با هم باشند که این موضوع در ابزارهای بیم مثل نرم افزارها هم وجود دارد. جریان OPEN BIM در همین راستا به وجود آمده و قدرت گرفته است.

OPENBIM open bim

سوال 3. آیا بیم کشش کافی برای حمایت از پروژه های بزرگ یا پیچیده را دارد؟

مدل‌های BIM خیلی بیشتر از پروژه‌های CAD سنتی بر اساس طرح‌های پروژه، هماهنگ و یکپارچه هستند. به این معنی که اندازه پروژه، ارتباط مستقیمی با رشد چشمگیر الزامات عملکردی پروژه دارد به عبارت دیگر اطلاعات پروژه‌های بزرگ بسیار گسترده است و نیاز به نرم‌افزار و سخت افزاری متناسب با خود دارد و تنها بیم می‌تواند با ایجاد مدل های‌هوشمند حمایت خود را در طول چرخه حیات پروژه حفظ کند.

سوال 4. آیا راه حل بیم از استانداردهای محلی پشتیبانی می کند و محتوای محلی کافی را ارائه می دهد؟

به طور کلی پروژه‌های ساختمانی عموما در طراحی خیلی هم منحصر به فرد نیستند، اما روش طراحی آن‌ها در کشورهای مختلف، متفاوت است. ارائه دهندگان راه حل جهانی BIM از مفهوم “محلی” در سطوح مختلف پشتیبانی می‌کنند. هنگامی که ابزار BIM خود را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که ابزار شما چگونه از استانداردهای طراحی محلی پشتیبانی می‌کند و آیا محتوای محلی مانند بلوک‌های ساختمانی هوشمند، لیست قالب‌ها و طرح‌های محلی ویژه که استانداردهای‌ محلی را دنبال می کنند را دربر می گیرد یا خیر.

سوال 5. چرا از BIM استفاده کنیم؟

با توجه به گستردگی پروژه‌ها و افزایش اسناد، استفاده از فرآیند سنتی CAD پاسخگو نیاز‌های آینده نیست. در‌واقع بیم علاوه بر ارئه یک مدل هوشمند برپایه اسناد دیجیتال، امکاناتی منحصر به فرد برای ما ایجاد می‌کند مثل افزایش سرعت کشف تداخلات، همکاری چند جانبه، مدیریت صحیح و هوشمند و… پس می‌توان به طور خلاصه اعلام کرد بیم برای تمامی ذی نفعان پروژه مناسب و حتی بعضا ضروری می‌باشد.

سوال 6. آیا بیم پر هزینه است؟

وقتی از فناوری جدید و به‌روز استفاده می‌کنیم قطعا هزینه‌های اولیه بالاتری را نسبت به روش‌های سنتی خواهیم داشت ولی می‌توانیم این مفهوم را به شکلی دیگر بیان کنیم. در واقع زمانی که هزینه‌های یک پروژه بیم را مدیریت می‌کنید متوجه خواهید شد که درواقع بخش بزرگی از هزینه‌های پروژه، در روش سنتی اتلاف می‌شدند. اما به کمک بیم می‌توانید هزینه‌های پروژه را بیش از پیش بیهنه کنید!

آرین بهمنش
آرین بهمنش

آرین بهمنش هستم. دانشجوی سال آخر مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و ساکن مازندرانم.در حال حاضر در زمینه‌ی رشته‌ی تخصصی‌ام به مطالعه و فعالیت در زمینه‌ی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و همچنین ترجمه کتاب مشغول هستم.

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  23 تیر

  6 سوال که شما را با BIM بیشتر آشنا می‌کنند!

  سوالات زیر شما را با فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) بیشتر از قبل آشنا خواهد کرد! پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این قسمت حتما مطلب زیر را بخوانید:  بیشتر بخوانید:  BIM چیست؟ سوال 1. عمق مدل بیم چقدر است؟ وقتی یک...

  78 بازدید

  BIM

  آرین بهمنش

  28 خرداد

  افسانه هایی که بلای جان BIM شده اند!​

  یکی از چالش های پذیرش BIM این است که توسط افسانه هایی احاطه شده که باعث می شود بسیاری از مهندسین از BIM اطلاعات دقیقی نداشته باشند. هنوز هم BIM تنها به عنوان یک ابزار مدل سازی سه بعدی شناخته...

  122 بازدید

  BIM

  آرین بهمنش

  26 خرداد

  واژه نامه BIM

  تمامی واژه ها توضیحات تکمیلی دارد و این یک خلاصه بصورت واژه نامه است. 3D Modeling مدل سازی سه بعدی رایج ترین فرم BIM است که از محیط داده مشترک برای ایجاد و اشتراک اطلاعات گرافیکی / غیر گرافیکی در...

  185 بازدید

  BIM

  محمود کریمائی

  25 خرداد

  شناسایی تداخلات در BIM

  طراحی مهندسی یک زمینه پویا است که برای دستیابی به نتایج مطلوب به هماهنگی مؤثر بین چندین ذی‌نفع نیاز دارد. در عصر کنونی، هر پروژه طراحی ساختمانی شامل ذی‌نفعان مختلفی از قبیل مهندسین سازه، معماران، پیمانکاران، تأمین‌کنندگان و فروشندگان است...

  126 بازدید

  BIM

  محمود کریمائی

  لینک کوتاه مطلب

  عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان

  با عضویت در خبرنامه ویژه بیم وان از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!


  question
  0