6 سوال که شما را با BIM بیشتر آشنا می‌کنند!

سوالات زیر شما را با فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) بیشتر از قبل آشنا خواهد کرد!

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این قسمت حتما مطلب زیر را بخوانید:

 بیشتر بخوانید:  BIM چیست؟

سوال 1. عمق مدل بیم چقدر است؟

وقتی یک مدل بیم در پروژه ایجاد می‌گردد باید معین گردد که دقیقا چه حدی از جزئیات برای مدل نیاز است که معمولا این موضوع پس از طی جلساتی بین مهندسین و کارفرما مشخص خواهد شد. مدل بیم می‌تواند علاوه بر داشتن هندسه سه بعدی پروژه، اطلاعاتی شامل توصیفات مهم در ساختار طراحی و چرخه حیات پروژه داشته باشد. یک نکته را نباید فراموش کرد، این که هرچه میزان دقت مدل بالاتر باشد یعنی مدلی هوشمندتر داشته باشیم، قدرت مدیریت و بهره وری ما نیز بالاتر خواهد بود.

سوال 2. آیا بیم قدرت همکاری را افزایش می دهد؟

همانطور که قبلا بیان کردیم، در یک فرآیند بیم، افراد مختلف با نقش‌های بسیاری فعالیت خواهند کرد پس مهم‌ترین موضوع، همکاری موفق و منظم بین تمامی دست اندرکاران پروژه است. وقتی ما از یک مدل واحد صحبت می‌کنیم یعنی برای ایجاد مدل باید تمامی اطلاعات و هندسه بصورت یکپارچه و هماهنگ با هم باشند که این موضوع در ابزارهای بیم مثل نرم افزارها هم وجود دارد. جریان OPEN BIM در همین راستا به وجود آمده و قدرت گرفته است.

OPENBIM open bim

سوال 3. آیا بیم کشش کافی برای حمایت از پروژه های بزرگ یا پیچیده را دارد؟

مدل‌های BIM خیلی بیشتر از پروژه‌های CAD سنتی بر اساس طرح‌های پروژه، هماهنگ و یکپارچه هستند. به این معنی که اندازه پروژه، ارتباط مستقیمی با رشد چشمگیر الزامات عملکردی پروژه دارد به عبارت دیگر اطلاعات پروژه‌های بزرگ بسیار گسترده است و نیاز به نرم‌افزار و سخت افزاری متناسب با خود دارد و تنها بیم می‌تواند با ایجاد مدل های‌هوشمند حمایت خود را در طول چرخه حیات پروژه حفظ کند.

اثر تغییرات در طول یک پروژه
خواندن

سوال 4. آیا راه حل بیم از استانداردهای محلی پشتیبانی می کند و محتوای محلی کافی را ارائه می دهد؟

به طور کلی پروژه‌های ساختمانی عموما در طراحی خیلی هم منحصر به فرد نیستند، اما روش طراحی آن‌ها در کشورهای مختلف، متفاوت است. ارائه دهندگان راه حل جهانی BIM از مفهوم “محلی” در سطوح مختلف پشتیبانی می‌کنند. هنگامی که ابزار BIM خود را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که ابزار شما چگونه از استانداردهای طراحی محلی پشتیبانی می‌کند و آیا محتوای محلی مانند بلوک‌های ساختمانی هوشمند، لیست قالب‌ها و طرح‌های محلی ویژه که استانداردهای‌ محلی را دنبال می کنند را دربر می گیرد یا خیر.

سوال 5. چرا از BIM استفاده کنیم؟

با توجه به گستردگی پروژه‌ها و افزایش اسناد، استفاده از فرآیند سنتی CAD پاسخگو نیاز‌های آینده نیست. در‌واقع بیم علاوه بر ارئه یک مدل هوشمند برپایه اسناد دیجیتال، امکاناتی منحصر به فرد برای ما ایجاد می‌کند مثل افزایش سرعت کشف تداخلات، همکاری چند جانبه، مدیریت صحیح و هوشمند و… پس می‌توان به طور خلاصه اعلام کرد بیم برای تمامی ذی نفعان پروژه مناسب و حتی بعضا ضروری می‌باشد.

سوال 6. آیا بیم پر هزینه است؟

وقتی از فناوری جدید و به‌روز استفاده می‌کنیم قطعا هزینه‌های اولیه بالاتری را نسبت به روش‌های سنتی خواهیم داشت ولی می‌توانیم این مفهوم را به شکلی دیگر بیان کنیم. در واقع زمانی که هزینه‌های یک پروژه بیم را مدیریت می‌کنید متوجه خواهید شد که درواقع بخش بزرگی از هزینه‌های پروژه، در روش سنتی اتلاف می‌شدند. اما به کمک بیم می‌توانید هزینه‌های پروژه را بیش از پیش بیهنه کنید!

واژه نامه BIM
خواندن
آرین بهمنش
آرین بهمنش

آرین بهمنش هستم. دانشجوی سال آخر مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و ساکن مازندرانم.در حال حاضر در زمینه‌ی رشته‌ی تخصصی‌ام به مطالعه و فعالیت در زمینه‌ی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و همچنین ترجمه کتاب مشغول هستم.

هدیه

Gift
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  بلاگ آخرین مطالب

  Latest Posts Blog
  فهرست جامع نرم افزارهای بیم

  فهرست جامع نرم افزارهای بیم

  توسط علی قربانی

  موتور رندرینگ Enscape

  توسط علی قربانی

  لینک کوتاه مطلب
  عضویت در خبرنامه سایت

  تمامی اطلاعات شما نزد ما با بسیار بالا محفوظ خواهد بود.

  مزایای عضویت در بیم وان:

  • ● دسترسی به فایل های دانلودی
  • ● دسترسی آسان به آپدیت محصولات
  • ● دریافت پشتیبانی برای محصولات
  • ● بهره مندی از تخفیف های ویژه کاربران
  عضویت در سایت
  question
  0