ساختمان هوشمند

در ساختمان‌های امروزی بسیاری از سیستم‌ها بدون اینکه مورد نیاز باشند در حال فعالیت هستند! به طور مثال ممکن است در اتاق‌هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند سیستم گرمایشی فعال باشد یا سیستم‌های روشنایی کار کنند. هدف اصلی ساختمان هوشمند جلوگیری از این نوع استفاده‌های بی رویه‌ی سیستم‌های سازه‌ای، هم برای کاهش هزینه و هم برای بهبود بهره‌وری انرژی است.

به زبان ساده ساختمان هوشمند از فناوری‌های مختلف استفاده می‌کند تا با به کارگیری داده‌ها و اطلاعات مربوط به سیستم‌های موجود، عملکرد آن را بهینه کند. این بهینه ‌سازی در واقع انجام خودکار فرآیندهای مختلف مانند گرمایش فضای داخلی، تهویه‌ی هوا و برقراری امنیت است.

ویژگی‌های اصلی ساختمان های هوشمند

همگامسازی سیستمها: اصلی‌ترین ویژگی فعالیت هماهنگ سیستم‌های اصلی موجود در آن است. یعنی پمپ آب، حسگر آتش، برق، ابزار روشنایی و سیستم‌های گرمایشی به هم متصل هستند.

 

استفاده از حسگرها: حسگرها بخش جدایی ناپذیر ساختمان هوشمند است و نقش مهمی در جمع آوری داده‌ها برای تصمیم‌گیری دارد؛ مانند سنسورهای کف اتاق جهت ارزیابی ترافیک رفت و آمد یا سنسورهای حرارتی جهت تعیین تغییرات دما.

خودکار بودن: داده‌ها توسط سیستم‌های هوشمند به طور مداوم و خودکار جمع آوری و ارزیابی می‌شوند. این ارزیابی متوالی اطلاعات، به سیستم‌ها امکان تصمیم گیری مناسب و تنظیم  شرایط مطلوب را برای ساختمان فراهم می‌کند.

مزایای ساختمان‌های هوشمند

ایجاد یک فضای مطلوب و بهینه برای ساکنین: کیفیت هوا، امنیت، بهداشت، روشنایی و حتی در دسترس بودن فضای اتاق قابل بهینه ‌سازی هستند تا ساکنین بتوانند زندگی راحتی داشته باشند.

پدیده‌های عصر جدید صنعت ساختمان
خواندن

کاهش مصرف انرژی: ساختمان‌های هوشمند به دلیل بهینه‌سازی، جلوگیری از مصارف غیرضروری و کاهش هزینه‌های بهره‌برداری، پایدارتر و اقتصادی‌تر هستنند.

تصمیم‌گیری‌های دقیق: استفاده از سنسورها و دوربین‌ها داده‌های دقیقی در مورد نحوه‌ی استفاده از فضا ارائه می‌دهد که می‌تواند منجر به یک تصمیم قاطع و به دور از حدس و گمان شود.

نمونه‌های ساختمان هوشمند

Capital Tower, Singapore
Hindmarsh Shire Council Corporate Centre, Australia
Duke Energy Center, Charlotte, NC
The Crystal, London
علی قربانی
علی قربانی

علی قربانی هستم. مهندس، صداپیشه، محقق، نویسنده.

یعنی فعلا دانشجوی مهندسی عمران و در حال حاضر در مجموعه بیم‌وان مشغول فعالیت‌ام. در کنار درس حرفه‌ی گویندگی رو دنبال می‌کنم و در زمینه‌‌های مختلفی در حال پژوهش هستم.

هدیه

Gift
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. بازتاب هاپدیده‌های عصر جدید صنعت ساختمان - بیم وان

متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

بلاگ آخرین مطالب

Latest Posts Blog
12 اسفند

10 بازی با موضوع ساختمان و شهرسازی

پایه‌ریزی یک شهر و مدیریت آن همیشه به عنوان یک امر جذاب به شمار می‌رفته است. قطعا بنا نهادن و به دست گرفتن امور یک شهر در واقعیت کار بسیار مشکل و نیازمند افراد متخصص در زمینه‌های مختلف می‌باشد. اما...

699 مشاهده

Software, معرفی

علی قربانی

2 اسفند

موتور رندرینگ Enscape

رندرینگ (Rendering) یا خروجی گرفتن، یک مرحله‌ی مهم از فرایند طراحی در پروژه است. ارائه‌ی مدل نهایی با استفاده از یک جلوه‌ی گرافیکی مناسب می‌تواند جزئیات پروژه را واضح‌تر و راحت‌تر به مخاطب منتقل کند. انسکیپ (Enscape) یک افزونه‌ی رندرگیری...

943 مشاهده

Software, معرفی

علی قربانی

23 بهمن

آشنایی با توسعه‌ پایدار

یکی از بزرگترین دغدغه‌های جامعه‌ی جهانی، چالش‌های احتمالی برای زندگی نسل‌های بعدی است؛ چالش‌هایی مانند تغذیه، منابع انرژی، آب و هوا و اقتصاد. برای رویارویی با این چالش‌ها، در سال ۱۹۸۷ میلادی مسائلی مانند کنترل پیامدهای منفی زیست محیطی، توسعه...

663 مشاهده

توسعه پایدار, صنعت ساختمان, معرفی

علی قربانی

9 بهمن

مصالح نوین

پروژه‌های ساختمانی نیمی از منابع ما را از طبیعت تامین می کنند که اغلب منجر به هزینه‌های بیشتر، تأخیر در زمان ساخت و هدر رفتن مواد می شود. نسل جدیدی از مصالح ساختمانی قوی‌تر، سبک‌تر و پایدارتر در حال ظهور...

662 مشاهده

صنعت ساختمان, مصالح نوین, معرفی

علی قربانی

لینک کوتاه مطلب
question
0