فناوری های موثر در آینده بیم

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) به طور کامل صنعت AEC را متحول کرده و سطح بالاتری از کارآیی را برای فرایند طراحی معمولی به ارمغان آورده است. طبق تحقیقات Dodge Data & Analytics ، درگیری عمیق با فناوری BIM به طور قابل توجهی ROI (بازگشت سرمایه)یک پروژه را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، بکارگیری راه‌حل‌های مشارکتی در پروژه‌های BIM، اساساً ROI را به سمت براکت بالاتر (> 50٪) سوق می دهد. BIM باعث شده است تا معماران ، مهندسین و پیمانکاران بتوانند به طور مؤثر با صاحبان پروژه با چندین مزیت شگفت انگیز همکاری کنند.

چگونه BIM در صنعت AEC در حال بهره برداری است؟

همان مطالعه تحقیق نتیجه می گیرد که اکثر افراد حرفه ای مزایای ذیل همکاری BIM را ذکر می کنند:

مزایای همکاری BIM

معماران

مهندسان

پیمانکاران عمومی

پیمانکاران حرفه ای

درک بهتر مشتری از طراحی پیشنهادی

92%

57%

92%

75%

بهبود روابط طراحی تیم مشتری

92%

43%

85%

50%

بهبود راه حل طراحی کلی

92%

43%

85%

50%

تصمیم گیری سریعتر

75%

43%

85%

50%

طراحی کمتر در طول فرایند تغییر می کند

58%

43%

54%

75%

آخرین روندهای BIM در صنعت AEC- 2019

بدیهی است که BIM فرایند ساخت طراحی معماری و همکاری بین تیمی مرتبط با یک پروژه ساخت و ساز ساختمان را ساده تر کرده است. صنعت BIM هر روز با روندهای جدید ظهور می کند ، در حال پیشرفت است.

3D Printing  پرینت سه بعدی

پدیده‌های عصر جدید صنعت ساختمانپیشرفت در فناوری چاپ سه بعدی باعث شده است تا حرفه ای ها بتوانند عناصر دقیق مرتبط با طراحی ساختمان را در مدت زمان کوتاهی با حداقل اتلاف مواد ایجاد کنند. هنگام استفاده از فرآیندهای BIM ، چاپ سه بعدی می تواند در توسعه سریع نمونه های اولیه برای به اشتراک گذاری با چند ذینفع مرتبط با یک پروژه ساختمانی کمک کند. چاپ سه بعدی یک فرایند اساسی در فرآیند مدل سازی سه بعدی در BIM است. این محصول با قرار دادن لایه های نازک از مواد، تولید مدل 3D را از پرونده دیجیتال پوشش می دهد. با استفاده از این فناوری ، تیم ها می توانند با دیدن یک عنصر در فرم بدنی بهتر در پروژه های دیجیتال همکاری کنند. این کمک می کند تا با تجزیه و تحلیل یک ساختار از طریق نگاه و احساس آن ، پویایی ، عملکرد و کارآیی را درک کنند ، که در BIM امکان پذیر نبود. از آنجا که فن آوری چاپ سه بعدی در حال تحول است ، بیشتر و بیشتر متخصصان AEC شروع به جستجوی مزایای ذاتی استفاده از همان برای نتایج بهتر می کنند.

واژه نامه BIM
خواندن

AR & VR- Augmented/ Virtual Reality واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

مهاجرت به مدلسازی اطلاعات ساختمانواقعیت افزوده و مجازی به طور کلی در حال بازگرداندن روند BIM و صنعت AEC است. این فناوری ها مناسب برای ارائه و ارزیابی می باشند ، کل فرایند مدل سازی را تقویت می کنند. با استفاده از فناوری AR / VR ، بررسی مدلهای سه بعدی در مقیاس بزرگ سریعتر ، بهتر و آسان تر می شود. فناوری AR / VR در آینده باعث افزایش روند مدل سازی BIM خواهد شد زیرا ذینفعان در هر مرحله و هر سطح طراحی و توسعه ، تصویری جامع و واضح از همه چیز را جلوی چشمان خود خواهند دید. نصب کنندگان می توانند نگاهی واضح به مدل های سه بعدی داشته باشند و حتی می توانند ارائه های تعاملی به مشتری ارائه دهند. همچنین می توان از AR برای سرعت بخشیدن به روند تست برخورد در محل و مدیریت سایت از راه دور استفاده کرد.

برنامه های کاربردی تلفن همراهدر فضای ابری، مزیت بخش AEC و BIM است زیرا تمام ذینفعان داده های زمان واقعی مربوط به مرحله طراحی را در اختیار خواهند داشت. در عین حال ، آنها می توانند از برنامه های تلفن همراه برای همکاری با تیم های مختلف که روی یک پروژه مشابه کار می کنند ، استفاده کنند. با استفاده از یک چارچوب ابری ، داده های BIM را می توان از هر مکانی در هر زمان واقعی با به اشتراک گذاری مدل BIM ساده کرد. گزارشگری همچنین می تواند با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد ، راه را برای همکاری سازنده تر و مثبت تر که منجر به کاهش اتلاف وقت ، تلاش و پول در ارتباطات و همکاری پروژه می شود.

آشنایی با ویژگی های توین موشن (Twinmotion)
خواندن

Internet of Things -IoT اینترنت اشیا

IoT پتانسیل تغییر کل فرآیند مدل سازی و نصب پروژه BIM را دارد. IoT فرایند انتشار داده ها را به کارگاه های مقدماتی ، پیمانکاران و مدل سازها ساده می کند. از دستگاه های IoT می توان برای گرفتن داده های زمان واقعی استفاده کرد و از این داده ها می توان برای تقویت روند طراحی استفاده کرد. طراحی می تواند با استفاده از یک فرایند آماده به سفارش بر اساس داده های گرفته شده از طریق دستگاه های IoT اتفاق بیفتد که می تواند کل مراحل طراحی را از ابتدا تا انتها سرعت ببخشد.

Drone پهبادها

مدیران پروژه و متخصصان AEC از هواپیماهای بدون سرنشین برای ضبط و گزارش پیشرفت پروژه ساخت و ساز استفاده می کنند. هواپیماهای بدون سرنشین می توانند در مدت زمان کوتاه داده های دقیق پروژه را در یک منطقه بزرگ ضبط کنند. این داده ها می توانند توسط متخصصان BIM برای اصلاح مدل خود و قابل اعتمادتر شدن فرآیند مدل سازی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین ، از آنجا که می توان از پهپادها برای بررسی هر زمین استفاده کرد ، از نقشه برداران انسان در برابر خطرات احتمالی در یک سایت خطرناک محافظت می کند.

محمود کریمائی
محمود کریمائی

کریمایی هستم.مهندس عمران فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
درحال حاضر مدرس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
علاقمند به پژوهش و برنامه نویسی

هدیه

Gift
  • وبینار آموزشیوبینار آموزشی
  • محصول ایرانیمحصول ایرانی
  • دوره با کیفیت ویژهدوره با کیفیت ویژه
  • اورجینال تایید شدهاورجینال تایید شده
  • 11:00

   طول دوره
  • 1

   تعداد دیدگاه
  • 2

   تعداد دانشجو

  1,500,000 تومان

  avatar
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

بلاگ آخرین مطالب

Latest Posts Blog

موتور رندرینگ Enscape

توسط علی قربانی

لینک کوتاه مطلب
عضویت در خبرنامه سایت

تمامی اطلاعات شما نزد ما با بسیار بالا محفوظ خواهد بود.

مزایای عضویت در بیم وان:

 • ● دسترسی به فایل های دانلودی
 • ● دسترسی آسان به آپدیت محصولات
 • ● دریافت پشتیبانی برای محصولات
 • ● بهره مندی از تخفیف های ویژه کاربران
عضویت در سایت
question
0